Mojem mužu je poslodavac do sada uplaćivao dar za djecu, božićnicu i regres na zaštićeni račun i nije bilo nikakvih problema. Međutim, čula sam da je sada došlo do nekakvih promjena u zakonu o ovrsi i da to nije moguće. Ako je tako, kako tome doskočiti, s obzirom na tešku materijalnu situaciju?


Zakonske odredbe su tu da se poštuju i da se sukladno istima postupa. Njima se ne doskače, jer na taj način izravno oštećujete vjerovnike koji imaju pravo na naplatu svog potraživanja, a ja Vam ne mogu davati savjete koji izravno idu u smjeru oštećenja fizičke ili pravne osobe koja ima pravomoćno utvrđeno potraživanje u odnosu na Vašeg supruga, ma koliko materijalne prilike bile teške. Zato donosim konkretne zakonske odredbe primjenjive na Vaš slučaj.

Članak 172. Ovršnog zakona propisuje primanja koja su izuzeta od ovrhe, a to su primanja koja se isplaćuju na zaštićeni račun, ona su jasno i taksativno navedena.

Navedeni članak u stavku 9. propisuje da su od ovrhe izuzete rodiljne i roditeljske novčane potpore, a prema naputku Ministarstva financija, od 26. studenog 2012. godine, darovi djeci radnika se u širem smislu smatraju roditeljskim potporama, pa su kao takvi zaštićeni od ovrhe na novčanim sredstvima. U cilju provođenja efikasne zaštite ovog primitka od ovrhe na novčanim sredstvima, Financijska agencija i poslovne banke su zaprimile odgovarajuće upute Ministarstva financija, pa s ovim dijelom ne bi smjelo biti poteškoća.

Božićnica, regres, putni troškovi i sl. nisu nabrojani u članku 172. Ovršnog zakona kao izuzeti od ovrhe, a to nisu bili ni ranije, po "starom" ovršnom zakonu, stoga se isti ne isplaćuju, niti su se isplaćivali, na zaštićeni račun, već na standardni tekući račun s kojega se skidaju sredstva i bit će ovršeni. Odredbama Pravilnika o porezu na dohodak lako ćete utvrditi neoporezive primitke od nesamostalnog rada, članak 13., a koje poslodavac može isplatiti u gotovini, članak 90., stoga isti ne dođu na račun pa niti ne budu ovršeni.