Neusporedivo je bolje krenuti sa jednim zadatkom, pa kada on postane dio rutine, polako prijeći na drugi i tako redom.


Bez obzira radi li se o vjež­banju iz estetskih ili zdrav­stve­nih pobuda, uobičajeno je imati uspone i padove u volj­nom mo­mentu. Kako riješiti manjak volje? Možda vam mo­gu pomo­ći savjeti jednog mog američkog kolege, koji se pita: Zašto većina ljudi ima teškoće u uspostavi re­dovitog ritma fi­zičke aktiv­no­sti? Između ci­je­log niza razloga, on odabire tri najčešća:
- Preteško - Ciljevi poput “vje­ž­bati ću svaki dan” ili “tr­čati ću 30km tjedno”,  na­ročito ako dolaze od osobe koja je do­nedavno jedva hodala je­dan kilometar dnevno čine se pre­teški. Naravno, kada se ne dos­tignu, neuspjeh izaziva fru­s­traciju. Bolje je početi sa ma­lim, ali lakše dostižnim zada­cima, koji neće na samom po­četku zahtijevati drastičnu pro­m­jenu svakodnevne rutine. 

- Previše ciljeva - Često že­limo sve od jednom. Pa tako odlučimo da ćemo trčati svaki dan, ići 3x tjedno u teretanu, jesti zdravo, odreći se slatkog i masnog, prestati piti gazirana pića, itd. U takvoj je situaciji lako izgubiti fokus, a tada se i cijeli sustav lako raspadne. Neusporedivo je bolje krenuti sa jednim zadatkom, pa kada on postane dio rutine, polako prijeći na drugi i tako redom. 

- Premalo motivacije - Čes­to ne nedostaje discipline, već motivacije, a motivacija je ono što nas pokreće. Pa kako riješiti te probleme? Slijede dva jedno­stavna koraka koja vam mogu pomoći da započnete, a kasnije i održite motivaciju za redovitu tjelovježbu: 
1. Zadajte si jedan specifi­čan, jednostavan i mjerljiv cilj. Nekoliko je ključeva koji će ovaj zadatak učiniti dostižnim: - Napišite svoj zadatak, bilo na papir ili na desktop svog kompjutera. Ako to ne zapišete, ta­da to gubi na važnosti. 

- Lako - Nemojte, ali zaista nemojte postavljati preteške ci­ljeve. Deset minuta vježbanja dnevno ostvariv je i lagan cilj. Kada ga dostignete, možete kre­nuti dalje.

- Preciznost - Točno odredi­te što i kada ćete raditi. Nije do­voljno reći samo trčati ću tri pu­ta tjedno. Bolje je odrediti toč­­no vrijeme dana kada ćete to činiti. Napravite od svog ci­lja sastanak koji ne želite propustiti u točno određeno vrijeme. 

- Povod - Preporučam po­vod prije vježbanja. Kao što prij­e spa­vanja perete zube, tako i prije vježbanja trebate povod. Hoće li to biti završetak radnog vremena ili drugo, ostaje na vama. 

- Mjerljivo - Vježbajte tako da možete točno pratiti svoj na­­predak. Npr. Trčite 10 mi­nu­ta, hodajte 20 min i napravi­te 5x5 sklekova. Sve to možete točno mjeriti, kao što možete i povećavati, te tako pratiti svoj napredak. 

- Jedan cilj - Držite se jednog cilja najmanje mjesec dana, a potom ga promijenite ili nadogradite. 

2. Dnevnik vježbanja - Sva­ko­dnevno upisujte što ste od tjelovježbe učinili. Tako na najjednostavniji način možete pratiti svoj napredak. Ne odga­đajte upisivanje, već to činite odmah po vježbanju. Takav postupak čini čuda vašoj motivaciji.