Već duže vrijeme piše se i priča u medijima o preuzimanju naše najveće naftne kompanije INA-e od strane mađarskog konkurenta MOL-a... U priču se umiješao i austrijski OMV koji je samo u cijelu priču unio još više očekivanja i napetosti, te dodatno potaknuo rast cijene dionica na burzi... 
Ipak, tijekom predaje uvjeta javne ponude regulatornoj agenciji, što mora učiniti svaki zainteresirani investitor kako bi regulator provjerio da li će javna ponuda biti napravljena sukladno zakonskim odredbama, MOL je ostao (bar zasada) jedini ponuditelj jer je OMV odustao tj. očitovao se na izravni upit HANFE o njegovim interesima u preuzimanju INA-e kako nije zainteresiran preuzeti našu naftnu kompaniju.
HANFA je ponudu MOL-a za domaću naftnu kompaniju otvorila u ponedjeljak u 11 sati te objavila cijenu preuzimanja u iznosu od 2.800 kuna koju MOL namjerava ponuditi dioničarima INA-e.
Prema Zakonu o preuzimanju dioničkih društava, Mol ponudu za preuzimanje mora objaviti u roku od 7 dana od dana primitka rješenja HANFE kojim mu je odobreno objavljivanje ponude. Ponuda traje 28 dana od dana objave. Konkurentsku ponudu treća osoba može objaviti najkasnije 10 dana prije isteka roka od 28 dana koliko traje prva ponuda što znači da se OMV ili netko drugi još uvijek može uključiti  sa kontraponudom u preuzimanje INA-e i ponuditi višu cijenu od MOL-a.
MOL-ova ponuda od 2.800 kuna je gotovo 230 kuna viša od najniže moguće ponude, tj. prosječne cijene INE u tri mjeseca prije objavljivanja namjere preuzimanja, a koja iznosi 2.573,34 kune.
MOL već posjeduje 25 posto plus jednu dionicu INA-e, odnosno 2.500.001 dionicu, a temeljem Dioničarskog ugovora sklopljenog s hrvatskom Vladom 2003. godine, djeluje zajednički s Republikom Hrvatskom koja je još uvijek najveći dioničar INA-e - posjeduje 4.483.552 dionice Ine tj. oko 44 – 45 % kompanije.
Zbog objave ponude Zagrebačka burza je u ponedjeljak u 11 sati obustavila trgovanje dionicama INA-e, a ono je nastavljeno u 12:30. Cijena je prije obustave trgovanja iznosila  2.772,01 kunu, a do kraja dana se popela nekoliko kuna, do 2.790 kn jer su dioničari prilično razočarani ponuđenom cijenom. Naime, cijena koja je bila očekivana kod većine dioničara kretala se znatno preko 3 tisuće kuna za dionicu, a i reakcije dioničara poput one iz Fonda hrvatskih branitelja koji je nazivaju sramotnom dovoljno govori o tome koliko su razočarani ponuđenom cijenom. Ipak ima i drukčijih reakcija poput Davora Šterna koji je cijenu ocijenio očekivanom ili analitičara Hrvoja Stojića koji je izjavio da će dioničari dati konačnu ocjenu o ponudi no da ponuđena cijena daje solidnu premiju na fer cijenu.
U svakom slučaju, bit će vrlo zanimljivo pratiti daljnji tijek zbivanja, osobito kakav će biti odaziv dioničara na javnu ponudu s cijenom od 2.800 kn, zatim da li će MOL biti pozvan da poboljša svoju ponudu te da li će se uključiti još netko s kontraponudom.