Iznervirani kažete partneru da je bezobrazan jer je sinoć po­pio previše i zaspao tijekom vaše rođendanske proslave. Dan zavr­šava sa grubim riječima, suzama i stezanjem u prsima.

Zabrinuti ste jer sve češće vaši problemi ostaju nerazjašnjeni i crni oblaci su nad vašom vezom. Osjećate neshvaćeno, neuvaženo i nevoljeno. Što god ste pokušali; vikali, šutjeli, inatili se, bili sar­kastični... problemi ostaju. Gdje su vremena kada ste s veseljem sa svojom ljubavi ispijali kavu na terasi pored mora?

Možda ne morate biti tužni i zabrinuti. Pokušajte uz sljedećih 5 koraka konflikt, neslaganje i ne­razumijevanje s partnerom pretvoriti u bliskost i radost kao nekada.

1. Moćni udah za sprječa­va­nje reakcije

Kada ste ljuti, nemojte reći ništa. Udahnite duboko i dozvolite si da osjetite ljutnju kako divlja vašim tijelom. Ukoliko automatski reagirate, ne možete kontrolirati svoje emocije i riječi koje izgovarate. Dovoljno je da si kažete: “Bijesnim, osjećam pritisak u tijelu i moram napraviti korak unatrag inače neće završiti dobro.“

2. Odgodite razgovor za kasnije, kada se ljutnja smanji

Kada smo ljuti kažemo i ono radi čega kasnije žalimo pa imamo problem više, kako iz­brisati sve grube riječi. Dovoljno je da kažete partneru da ste tre­nutno jako ljuti i da predlažete da se razgovor nastavi kasnije kada intelekt opet zavlada nad emocijama, umjesto da lupate vratima, kolutate očima...

3. Napišite što želite reći

Ljutnja je poput morskog vala koji hrli prema obali. Neće se zaustaviti i krenuti unatrag, već se mora razbiti o obalu da bi splasnuo. Umjesto da bijesni par­tnera podbadate, po­kušajte s pisanjem. Bez cenzure mu na­pi­šite sve što mu u mo­mentu ljutnje želite reći. Slo­bodno se prepustite svakoj misli jer papir nije partnerovo srce, nećete ga povrijediti i narušiti vašu vezu.

4. Dovršite razgovor a da se obje strane osjećaju priznato i uvaženo

Kada osjetite da je tenzija popustila vrijeme je za nastavak razgovora. Najčešće tada spoči­tavamo partneru da je ovakav ili onakav, da je kriv jer smo se iz­nervirali no kao što nas nitko ne može napraviti glupim, već samo mi sami, tako nas nitko ne može iznervirati do nas samih. Na nama je hoćemo li se na neku izjavu razljutiti ili biti smireni.
Stoga možete reći kako se os­jećate i što želite npr. „Radi tvog opijanja jučer osjećam se zanemarenom i željela bi da se to ne ponavlja,“ umjesto „Takav si bezobraznik pijani sinoć bio.“ Na taj način kod partnera se neće aktivirati osjećaj krivnje pa će moći primiti vašu poruku.

5. Fokusiranje na bitno, bez protunapada

Kada čujemo o sebi nešto što nam se ne sviđa, npr. „Baš si bezobrazna,“ lako se desi da nam se aktivira poriv za protunapa­dom: „A ti misliš da si bio bolji prošli vikend...“ što često rezultira time da više i ne znamo zašto se sva­đamo. Bitno je držati fokus na glavnom problemu.
Prihvatite mogućnost da možda niste bili ni vi sasvim ko­rektni i držite se trenutne teme. Na taj način smanjuje se potreba za protunapadom i raste mo­gućnost da se uspješno riješi trenutni problem.