Zanimljivo je da u državi koja kao društveno uređenje ima demokraciju (gdje upravljaju građani preko svojih predstavnika), a kao svjetonazor kapitalizam (sustav u kojemu je poslovično najvažniji novac), građani tek nakon 20 godina postaju svjesni da dio svoje zarade nekome daju i da svotu, ukoliko žele, mogu i promijeniti

Prošli tjedan je jedan čovjek iz Splita postao mala medijska zvijezda. Zašto? Izračunao je koliko otprilike iznose njegova ukupna davanja državi. U grubom proračunu izračunao je da država radniku, kroz radne poreze, prireze  i doprinose, uzme oko 50% prihoda. I još ga zezne za mirovinsko, jer mu prije smrti ne isplati onoliko koliko je uplatio.

Podaci su se brzo proširili Internetom, a bili su objavljeni u gotovo svim novinama.

Mene je to jako zabrinulo…

Ne sama činjenica da država građanima oduzima, tj. građani državi plaćaju, velik dio svojih primanja. Mene je zabrinulo to da ljudi do sada toga uopće nisu ni bili svjesni. A čitav državni aparat postoji da bi služio građanima te iste države. Ukoliko im ne odgovara ovakva kakva je, mijenja se. Kod nas je postalo gotovo pravilo da građani postoje da bi država mogla funkcionirati. Pa se, kada nedostaje novaca za razne agencije i ministarske automobile, građani dodatno oporezuju.


Jedan od razloga ovakve medijske eksplozije zbog nečeg što bi trebalo biti opća kultura i učiti se već u osnovnoj školi je to što su porezi danas vrlo dobro sakriveni.

Prije nekoliko tisuća godina, u starom Egiptu, na primjer, u doba žetve, po selima bi prošli poreznici i poljoprivrednicima uzeli, po procjenama,  oko 10% uroda. U robi ili radu, svejedno. I kada bi ratar vidio kako mu na kolima odvoze desetinu njegovog teško zarađenog uroda, bio je jako ljut. Jer mu je odvezeno doista trebalo. A oni s tim grade nekakve piramide koji ne služe ničemu.

Kako takvo oduzimanje imovine i zarade teško pogađa podanike i zna izazvati pobune, kroz povijest su smišljani razni drugi oblici.

Danas je u Hrvatskoj, kako smo vidjeli, dobar dio građana ostao iznenađen kada je znatiželjnik iz Splita izračunao postotak koji država uzima.  A država uzima direktno iz plaće, prije nego što je novac uplaćen radniku. Tako da ovaj na ruke dobiva svoj neto iznos, koji je prethodno umanjen za davanja. Kolika su bila ta davanja, nikada ga vjerojatno nije niti zanimalo, jer je, kada se ugovarao posao, pristao na tu neto plaću. Vjerojatno nije bio ni svjestan da je čitava bruto plaća njegova i da bi dobio više kada bi porezi, primjerice, bili niži. Jer, poslodavcu je zapravo svejedno hoće li dio plaće dati radniku ili državi. Dapače, bilo bi mu draže da što više novaca dobije njegov radnik. Ali, eto, tako je kako je.

Kao da netko našem Egipćaninu uzme žito i prije nego ga je pokupio. A on ni ne zna da je to bilo njegovo. Mislio je da mu je polje jednostavno takvo, da slabo rađa. Tek kada bi na hrpi vidio što mu je oduzeto, shvatio bi da je možda mogao biti bogatiji. Međutim, dok on nije svjestan da mu se uzima, stvari za državu funkcioniraju odlično. Što dulje ne zna, to bolje. Najbolje je da nikad niti ne dozna.

Sada je hrpica otkrivena i, gotovo nevjerojatno, objavljena kao vijest. A to je mogao i trebao izračunati i znati svatko tko ili prima ili misli primati plaću u Hrvatskoj.  Potrebne su osnovne matematičke vještine: zbrajanje, oduzimanje, množenje i dijeljenje.

Zanimljivo mi je da u državi koja kao društveno uređenje ima demokraciju (gdje upravljaju građani preko svojih predstavnika), a kao svjetonazor kapitalizam (sustav u kojemu je poslovično najvažniji novac), građani tek nakon 20 godina postaju svjesni da dio svoje zarade nekome daju i da svotu, ukoliko žele, mogu i promijeniti.

To je mogućnost koju egipatski poljoprivrednik i mnogi drugi poljoprivrednici i radnici poslije njega nisu imali. Bilo bi zbilja lijepo da se neka prava počnu i ostvarivati.