01.04.2004.
Aerobic
Sjećate li se Jane Fonda? Upravo je ona učinila aerobic planetarno popularnim načinom vježbanja uz glazbu. Pa iako često mislimo da znamo mnogo o njemu, čak i danas traju rasprave o tome je li takav pristup koristan, koliko i za koga.
Tijekom svih ovih godina u kojima redovito pišem ove kolumne, volio sam istaći jednu stvar, a to je redovito vježbanje, redovito kretanje. Iz svog vlastitog, ali i iz iskustva većine mojih pacijenata mogu reći da je to jedna od najvažnijih, ako ne i najvažnija poluga uistinu zdravog življenja. Premnoge se životne priče mogu ispričati o ljudima koji su promijenivši svoje navike i započevši redovitu rekreaciju uistinu prevazišli mnoga oboljenja, nemogućnosti i slabosti, našavši se odjednom u situaciji u kojoj mogu mnogo više no što su mogli prije, kako fizički, tako i mentalno. No, započeti vježbanje nakon mnogih godina neaktivnosti nije nimalo lako. Osim što mnogi ne posjeduju dovoljno znanja o tome što i kako učiniti sa svojim tijelom, tu još i u većim gradovima poput Rijeke nema dovoljno parkova i dostupnih zelenih površina za sport i rekreaciju, o bazenima da i ne govorim. Teretana isto tako zahtjeva određeno predznanje, a i nije privlačna baš svima, dok grupni sportovi poput nogometa i košarke pretpostavljaju previše dogovaranja i usklađivanja među sudionicima. U takvoj situaciji i u urbanom okruženju, vođeno vježbanje tipa aerobica ima mnogo prednosti. Trener ili instruktor je tu. Nema mnogo brige oko toga što treba, a što ne treba raditi. Valja naprosto doći i prepusiti se. Glazba uz koju se izvode vježbe pomaže u motivaciji, kao u ostalom i grupa sličnih ljudi koji su na istom mjestu i u isto vrijeme zbog istog cilja. Danas postoji bezbroj vrsta, podvrsta i varijanti aerobica. Od klasičnog, pa sve do modernih varijacija poput thai-bo-a, ili pilatesa. No, što to jedan aerobic sat čini vašem tijelu?
Prije svega, potiče srce na brži rad. Zatim aktivira mišiće ruku i nogu tijekom gotovo cijelog treninga. Dobar aerobic instruktor podijeliti će taj sat na zagrijavanje, razgibavanje, intenzivno treniranje, te na kraju istezanje. U takvom okruženju tijelo dobiva uistinu onaj podražaj koji mu je potreban. To znaju svi koji redovito pohađaju neki od aerobic programa dostupnih u ovom gradu. No, valja biti oprezan!
Kada ste zdravi, sasvim je svejedno što ćete vježbati, tek valja obratiti pozornost kako to činite. No, kada vrijeme i ponešto genetske predispozicije učini svoje, pa onda zglobovi postanu preosjetljivi, mišići prekruti, kralježnica bolna i nesavitljiva, a srce lupa i pri hodanju po ravnom, treba dobro odvagnuti na koje vježbanje krenuti. Kako je aerobic trening u punom smislu te riječi, tako i tijelo treba biti sposobno apsorbirati taj trening i od njega na kraju izvući pozitivan podražaj. U koliko postoji oštećenje, ozljeda ili bolest bilo kojeg tipa, valja konzultirati liječnika i fizioterapeuta prije no što se odlučite skakati i hopsati punih sat vremena u zoni visokog intenziteta. Možda je na početku dobro započeti sa nekom manje zahtjevnom aktivnošću, pa se tek kasnije postupno prebaciti na intenzivnije vježbanje. U svakom slučaju, cilj nam je osjećati se bolje, pa na kraju krajeva i izgledati bolje. Ako je trening prejak, velika je vjerojatnost da se nakon njega nećemo osjećati dobro, izgledati ćemo još manje dobro, a izgledi za ozljede postaju vrlo veliki. Odmjerenost je iznimno važna. U vježbanju možda i najvažnija.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?