17.10.2002.
Alergija na hranu
Za alergijom na ugriz buhe po učestalosti slijedi preosjetljivost na hranu koja se u jednom omjeru javlja i kod pasa i kod mačaka. Tako je kod tih životinja alergija na hranu uzrokom 5 % svih kožnih oboljenja. Alergija na hranu nema sezonski karakter, a promjene koje nastanu na koži praćene su jakim svrbežom. Liječenje je problematično kao i postupak otkrivanja vrste hrane koja je izazvala alergičnu reakciju. Kao prvo, do reakcije može doći već nekoliko minuta nakon uzimanja hrane (tada je cijela stvar jasnija) ali su mnogo češće tzv. zakašnjele reakcije koje se javljaju tek nekoliko dana nakon konzumiranja odgovorne vrste hrane. Kao drugo, alergiju najčešće izazove ona vrsta hrane koju ljubimac uzima već mjesecima pa i godinama, pa je onda razumljivo da su vlasnici začuđeni kada za problem njihovog psa optužimo neku namirnicu koju on oduvijek jede i "strašno ju voli". Među namirnice koje često izazivaju zakašnjele reakcije spadaju kravlje mlijeko, govedina, svinjetina, jaja i piletina, a sve su to (ili barem neke od njih), obavezni sastojci obroka kućnih ljubimaca i to posebno onih koji dobivaju kod kuće spremljen obrok. Treća stvar koja također ponekad otežava rješavanje problema je podatak da se alergija na hranu manifestira uglavnom samo na koži (uši, leđa) a tek u 10 do 15% slučajeva javljaju se proljev i povraćanje. A svi smo skloni vjerovati da problematična hrana mora izazvati barem neke simptome od strane probavnog trakta! Dakle, glavni je problem u cijeloj priči kako uvjeriti vlasnika da postoji mogućnost alergije na hranu, a zatim privoljeti i vlasnika i njegovog ljubimca da se drže propisane dijete. Dijetu propisujemo zato da bi metodom eliminacije otkrili koja je hrana uzrok problema. Danas su na tržištu prisutne hipoalergene hrane koje se mogu nabaviti kod veterinara, pa bolesnim psima i macama jednostavno odredimo da jedu samo tu hranu i ništa drugo kroz jedan duži vremenski period. Ukoliko je dijagnoza pravilno postavljena, uspjeh neće izostati.
Kao i kod ljudi, kod naših potpuno udomaćenih prijatelja koji se hrane mnogo sličnije nama nego svojim divljim rođacima, zdrava i kontrolirana prehrana igra i te kakvu ulogu u preventivi i u terapiju raznih oboljenja.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)