26.05.2005.
Alergijske reakcije na ubode insekta
Alergijske reakcije na ubode insekta su u porastu a ubodi insekta su uzrok najvećeg broja smrtnosti od životinjskog otrova. Iako postoje brojne vrste insekata, alergijske reakcije su najčešće na opnokrilce - pčele, bumbare, ose, stršljene i mrave. Insekti naseljavaju svaki dio Zemljine kugle. Dvije trećine životinjskih vrsta čine insekti s više od milijun vrsta. Insekti se mogu podijeliti u dvije kategorije: oni koji pri ubodu ispuštaju otrovne tvari i oni koji ih ne ispuštaju. Insekti koji sadrže otrovne tvari napadom unose toksične tvari putem žalca, a koje izazivaju bol. Pri ubodu može doći do toksične reakcije ili alergijske reakcije koje u senzibiliziranih pojedinaca mogu imati i fatalan ishod. Insekti koji ne sadrže otrovne tvari ubadaju da hi se mogli hraniti krvlju pojedinca.
Klinička slika
Reakcije na ubode mogu biti lokalne i sistemske. U lokalne ubrajamo intenzivnu bol, crvenilo koje se javlja neposredno nakon uboda, otok, u kompliciranijim slučajevima pojavljivanje mjehura i sekundmih infekcija. Sistemske reakcije pojavljuju se brzo, 10-ak minuta nakon uboda, a dijele se na blage (crvenilo, svrbež, urtikarija, rinitis i mučnina), umjerene (astma, angioedem, hol u trbuhu, promuklost, otežano disanje, svrbež, rinokonjunktivitis) i teške (poteškoće s disanjem (edem larinksa ili astma), hipotenzija, cijanoza, gubitak svijesti)..
Liječenje
Liječenje reakcija na ubode insekata ovisi o kliničkoj slici i jačini sistemskih reakcija.
Žalac je potrebno odmah odstraniti, najlakše noktom kažiprsta ili oštrim predmetom. Lokalne reakcije se liječe primjenjivanjem hladnih obloga i lokalnih kortikosteroida uz peroralnu primjenu antihistaminika. Za daljnju zaštitu koriste se gel pripravci. Kod blagih sistemskih reakcija primjenjuju se peroralno i intramuskularno antihistaminici, a kod teških sistemskih reakcija indicira se Od kasnih 70-ih godina 20. stoljeća dostupna je iniunoterapija (hiposenzibilizacija) na otrove insekata3. Hiposenzibilizacija se primjenjuje samo u onih bolesnika koji su imali tešku sistemsku reakciju, uz pozitivne kožne testove i povišene vrijednosti IgE protutijela, a provodi se po uobičajenim kautelama izvodenja subkutane hiposenzibilizacije.
Važno je dati upute bolesnicima o izbjegavanju kontakta s insektima. Savjetovati ih da ne nose odjeću žarkih i pastelnih boja jer one privlače insekte, kao i da ne nanose na kožu mirisne parfeme, sapune, kreme za sunčanje i druga mirisna kozmetička sredstva. Treba naglasiti da je žalac nužno odmah odstraniti, najlakše noktom kažiprsta ili oštrim predmetom, aplicirati hladne obloge na mjestu uhoda. Pri boravku u prirodi izbjegavati blizinu cvijeća ili voća koje je zbog prezrelosti palo na pod. Kod bolesnika koji su imali anafilaktičnu reakciju kao i onih koji su na imunoterapiji, svakako savjetovati da sa sobom uvijek nose samomedikaciju (antihistamik, adrenalin za subkutanu primjenu - EpiPen).