01.02.2015.
Amiši
Zanimljiva misao osvanula je ovih dana: „Medicina je toliko napredovala, da praktički niti jedan čovjek nije zdrav.“ Možete ovo tumačiti kako hoćete, ali činjenica je da je medicina zapravo infiltrirana svuda. I tamo gdje treba i tamo gdje ne treba. (Sve treba pitati liječnika, zar ne?) Usprkos svemu, odavno se zna da razvijena medicina nije garancija dugog života. Stanovnici BiH žive duže nego stanovnici SAD-a, iako Amerikanci troše na medicinu više nego itko. Mali izuzetak predstavljaju Amiši.
Amiši su protestantski kršćani, porijeklom iz Europe. Danas uglavnom žive u Pennsylvaniji, Ohiu, Indiani, Kansasu i još nekim američkim saveznim državama. Žive u izoliranim zajednicama, skromno, većinom jako daleko od velikih gradova. Vrlo su religiozni.
Bave se pretežno poljoprivredom, i to organskom poljoprivredom. GMO proizvode niti uzgajaju, niti se njima hrane. Najveća većina ne cijepi svoju djecu. Modernu tehnologiju (uključujući automobile i telefone) slabo koriste. Možda je to istinski povratak prirodi. A možemo reći i da žive u nekom svom posebnom svijetu. Bilo kako bilo, zdravlje amiša prilično se razlikuje od američkog prosjeka.
Dakle, Amiši su izuzetno zdravi i za mnoge je to više od zagonetke. Alergije kod djece gotovo su nepoznat pojam. U višegodišnjem ispitivanju amiške djece naišli su na tek 3 slučaja autizma. Naknadno su utvrdili da je dvoje od troje autistične djece ranije cijepljeno. U amiškim selima su vrlo rijetke bolesti suvremene civilizacije, a tu naročito mislim na srčane bolesti, rak i dijabetes.
Ha, zar vam nije neobično da Amiše i rak zaobilazi, iako su znanstvenici rekli da je 2/3 svih karcinoma rezultat tek puke loše sreće? Zar su takvi miljenici sreće? Neki stručnjaci idu i korak dalje, pa navode da Amiši zasigurno imaju neki super-gen, koji pruža i super-zaštitu, inače neuobičajenu u drugim sredinama. Ha, ha, zabavno mi je kada u stisci oko pravih istina dobro dođu i geni. S njima se svašta može i prikriti i „objasniti“. Dakle, nije hrana bitna nego geni? Nije cijepljenje ništa krivo, već geni štite od autizma?
Jeste li znali da geni spašavaju i od astme i alergija? (Čudno kako se kod njih sve idealno poklopilo. Točno kako bi čovjek poželio.) Ili, jeste li primijetili da nikada ništa ni za što nije štetno? Uvijek je količina nekog zagađenja premala da bi se razboljeli. Sve službe danonoćno brinu o našem zdravlju, brižno educirajući neuke kako se od baznih stanica po neboderima baš nitko neće razboljeti. A ipak smo sve bolesniji, tko zna zbog čega.
Amiši su zaista svijet za sebe. Oslanjaju se na vlastitu zdravu pamet, a to je izgleda jedino što može pomoći u ovom pokvarenom svijetu. Zamislite, čak su i bez mobitela...
Prijavite se na besplatni newsletter:
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?