Kod većih zahvata svakako preporučujem da se napravi barem krvna slika i osnovne biokemijske pretrage jer to uvelike sprečava neočekivane incidente.


Kako je u tijeku akcija sterilizacije mačaka po po­voljnijim cijenama, nije na odmet dati pokoje objaš­nje­nje o općoj anesteziji.

Svaka opća anestezija no­si određeni stupanj rizika. Ovo je rečenica zbog koje neki od vlasnika kućnih ljubimaca odustanu od elektiv­nih zahvata kao što su steri­lizacija ili vađenje mlije­čnih zuba. No ova je re­čenica toč­na i anesteziju treba shva­titi ozbiljno.

Opća anestezija neop­hod­­na je za većinu kirurških zahvata na psima i mačka­ma. Osim kirurških zahvata za koje nam je potrebna analgezija, opću anesteziju koristimo i za čišćenje zub­nog kamenca, neke dijag­nos­tičke zahvate te za pregled potpuno nekooperativ­nih životinja (uglavnom mač­ke) Kod nekooperativnih pasa obično zadovoljava se­dacija.

Opća anestezija podrazumijeva gubitak svijesti, ga­šenje obrambenih refleksa i osjeta boli.
 
U prvom stupnju anes­tezije prisutna je euforija, zatim dolazi do stadija smi­renja i analgezije, a treći stupanj je kirurška anestezija u kojoj se smiruje kardiovas­kularni sustav, nestaju kor­nealni i laringealni refleksi. Ovaj stupanj anestezije nam je potreban. 

Pod pojmom analgezija podrazumijevamo stanje u kojem pacijent ne osjeća bol, ali osjeća dodir i pri svijesti je. Anestezija je nesvjesno stanje producirano kontroliranim davanjem lijekova koji djeluju na centralni nervni sistem. Anestetici su lijekovi koji uzrokuju gubljenje svijesti i gubljenje obrambenih reakcija organizma, a unose se u organizam injekcijom ili inhalacijom. Opći anestetici izazvati će narkozu, analge­ziju, supresiju reflekasa i relaksaciju muskulature. 

No ovi lijekovi imaju  i dje­lovanje na kardiopulmo­narni sustav, jetru i bubrege odnosno mogu izazvati oš­te­ćenja ovih sustava pa je  za­to  presudan odabir kombi­na­ci­je, vrste i naravno doze ane­stetika za svakog pojedi­nog pacijenta.

Kod većih zahvata sva­kako preporučujem da se napravi barem krvna slika i osnovne biokemijske pretrage jer to uvelike sprečava neočekivane incidente. Vlas­niku damo upute koliko sati prije operacije treba skloniti vodu i hranu i pristupamo anesteziji. Kod bolesnih ži­votinja je drugačije. U tim slučajevima  inzistiramo na krvnim pretragama i EKG-u prije opće anestezije. Bo­les­ne životinje obavezno nastojimo stabilizirati prije ope­racije. Primjerice, radi li se o stranom tijelu u crijevu ili želucu, potrebno je prije ure­diti acidobazni status or­ganizma te nadoknaditi iz­gubljenu tekućinu i elektrolite.
 
Kada se radi o macama, bilo kakve pretrage prije da­vanja anestezije, često nisu moguće zbog nekoopera­tivnosti mačaka. Dodatan je problem što često nemamo kompletnu anamnezu od strane vlasnika, s obzirom na to da mace idu van. Uko­liko ste na maci primijetili bi­lo kakve znakove bolesti kao što su šmrkanje, kihanje, proljev, povraćanje i slično radije odgodite sterilizaciju.