09.02.2014.
Anestezija
Kako je u tijeku akcija sterilizacije mačaka po povoljnijim cijenama, nije na odmet dati pokoje objašnjenje o općoj anesteziji.
Svaka opća anestezija nosi određeni stupanj rizika. Ovo je rečenica zbog koje neki od vlasnika kućnih ljubimaca odustanu od elektivnih zahvata kao što su sterilizacija ili vađenje mliječnih zuba. No ova je rečenica točna i anesteziju treba shvatiti ozbiljno.
Opća anestezija neophodna je za većinu kirurških zahvata na psima i mačkama. Osim kirurških zahvata za koje nam je potrebna analgezija, opću anesteziju koristimo i za čišćenje zubnog kamenca, neke dijagnostičke zahvate te za pregled potpuno nekooperativnih životinja (uglavnom mačke) Kod nekooperativnih pasa obično zadovoljava sedacija.
Opća anestezija podrazumijeva gubitak svijesti, gašenje obrambenih refleksa i osjeta boli.
U prvom stupnju anestezije prisutna je euforija, zatim dolazi do stadija smirenja i analgezije, a treći stupanj je kirurška anestezija u kojoj se smiruje kardiovaskularni sustav, nestaju kornealni i laringealni refleksi. Ovaj stupanj anestezije nam je potreban.
Pod pojmom analgezija podrazumijevamo stanje u kojem pacijent ne osjeća bol, ali osjeća dodir i pri svijesti je. Anestezija je nesvjesno stanje producirano kontroliranim davanjem lijekova koji djeluju na centralni nervni sistem. Anestetici su lijekovi koji uzrokuju gubljenje svijesti i gubljenje obrambenih reakcija organizma, a unose se u organizam injekcijom ili inhalacijom. Opći anestetici izazvati će narkozu, analgeziju, supresiju reflekasa i relaksaciju muskulature.
No ovi lijekovi imaju i djelovanje na kardiopulmonarni sustav, jetru i bubrege odnosno mogu izazvati oštećenja ovih sustava pa je zato presudan odabir kombinacije, vrste i naravno doze anestetika za svakog pojedinog pacijenta.
Kod većih zahvata svakako preporučujem da se napravi barem krvna slika i osnovne biokemijske pretrage jer to uvelike sprečava neočekivane incidente. Vlasniku damo upute koliko sati prije operacije treba skloniti vodu i hranu i pristupamo anesteziji. Kod bolesnih životinja je drugačije. U tim slučajevima inzistiramo na krvnim pretragama i EKG-u prije opće anestezije. Bolesne životinje obavezno nastojimo stabilizirati prije operacije. Primjerice, radi li se o stranom tijelu u crijevu ili želucu, potrebno je prije urediti acidobazni status organizma te nadoknaditi izgubljenu tekućinu i elektrolite.
Kada se radi o macama, bilo kakve pretrage prije davanja anestezije, često nisu moguće zbog nekooperativnosti mačaka. Dodatan je problem što često nemamo kompletnu anamnezu od strane vlasnika, s obzirom na to da mace idu van. Ukoliko ste na maci primijetili bilo kakve znakove bolesti kao što su šmrkanje, kihanje, proljev, povraćanje i slično radije odgodite sterilizaciju.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)