03.08.2000.
AYUR VEDA
U pravoj poplavi raznih stvari koje nam dolaze s istoka, a posebice iz Indije, Ayur Veda predstavlja posebnost zbog svoje praktiče vrijednosti. Iako je i ona izrasla iz jednog mističnog miljea i usko je povezana sa svojim religijskim zaleđem, ipak je više okrenuta svakodnevnom životu i poboljšanju njegove kvalitete kroz prevenciju bolesti i unapređenje psihofizičke kondicije. Upravo na tom cilju moderna medicina intenzivno radi "tek" jedno stoljeće, dok korijeni Ayur Vede sežu i više tisućljeća unatrag.
U direktnom prijevodu ovaj naziv bi glasio "znanost o životu" i gledan ukupno on se bavi svim aspektima življenja, od savjeta za pravilnu prehranu, preko redovitog vježbanja, pravilnog položaja pri spavanju, tehnika za opuštanje, vježbi disanja i mnogočega drugog. Ayur Veda svakako nastoji biti potpuni vodič za zdrav i uravnotežen život. Pa ako se iz stroge perspektive moderne medicine ne možemo uvijek složiti ili pomiriti sa dijagnostičkim ili terapijskim tehnikama koje ona rabi, svakako je apsolutna većina iskoristivih i mirne duše preporučivih savjeta, ma iz kojeg kuta gledali.
Dvije su osnovne potke koje se provlače kroz "znanost o životu". Jedna je individualno percipiranje čovjeka kroz njegove psihofizičke katrakteristike, uz neizostavno određivanje tipa kojem pripada, dok je druga specifična i neinvazivna dijagnostika (najčešće putem pulsa, uz druge vidljive promjene koje se prate) koja rezultira u individulaiziranom terapijskom pristupu koji nije vezan samo za oboljenje koje se liječi, već se po toj filozofiji cijelo tijelo treba vratiti u ravnotežu i time stvarno izliječiti bolest ili bolno stanje.
U temeljima je Ayur Vede vjerovanje o suptilnom energijama koje kolaju unutar našeg tijela podržavajući i omogućujući život. Sve su bolesti rezultat nekog poremećaja u balansu tih energija, te je onda to uzrok kojeg treba otkloniti, ne bi li se stanje popravilo. Kako se ta energija između ostalog unosi hranom i disanjem, svaki terapijski pristup uključuje promjenu režima prehrane i vježbe disanja. Logika kojom se ayur-vedski liječnik koristi u tom smislu sve je prisutnija i u modernoj zapadnjačkoj medicini, pa se tako i preporuke za promjenu prehrane i promjenu klimatskih uvjeta u svrhu rehabilitacije sve više primjenjuju i kod bolesti koje nisu isključivo vezane za probavni, dišni ili krvožilni sustav. To će reći da se do istog cilja ili zaključka došlo iz sasvim različitih polaznih točaka.
Vježbanje kao najinteresantniji dio specifičan je i po tome što cilj nije atakirati samo sustav za pokretanje, već direktno ili indirektno utjecati i na sve ostale organske sustave. Pravdajući to čišćenjem zakrčenih kanala koji kroz tijelo vode energiju, ayur- vedski liječnik ili terapeut nastoji uklopiti vježbe za jačanje mišića, vježbe istezanja, te vježbe razgibavanja i stvoriti individualni program koji će polučiti točno određeni efekt. Ako izraz kolanje energije zamjenimo sa cirkulacijom krvi, kao ekvivalentom kojim u modernoj medicini pratimo "energetski nivo" organizma, možemo samo zaključiti da su te i takve vježbe više nego efikasne u njenu poboljšanju, što je opet temelj bilo kakvog oporavka ili rehabilitacijskog procesa.
Ono što me posebno veseli jest činjenica da svi ayur-vedski liječnici ističu nadmoć moderne medicine u liječenju urgentnih i akutnih bolesti ili procesa i taj se autoritet nikada ne dovodi u pitanje. S druge strane ističu da kada se radi o kroničnim i degenerativnim oboljenjima sustav "znanosti o životu" možda može ponuditi i više od klasičnog rehabilitacijskog postupka.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?