Prvi glasnici proljeća - jaglac, podbijel i plućnjak, fantastični su čistači teškog produktivnog kašlja.
Zavladala je gripa nad gradom na Rječini. Na sve strane skače temperatura, a tko još nema tu čast da ga je uhvatila baš gripa, vrlo vjerojatno kašljuca pod kakvom upalom grla. Puno je biljaka koje su se tradicionalno koristile kod upala grla i bronhitisa. O nekima od njih već smo pisali, a možda vas baš ova kašljucava i nosocureća zima ponuka da u proljeće koje slijedi krenete u uzgoj i berbe ljekovitog bilja koje može pomoći kod ovih tegoba.
Za početak, to su prvi glasnici proljeća - jaglac, podbijel i plućnjak, koji su fantastični čistači onog teškog produktivnog kašlja. Nakon njih slijedi divna ljubičica, čiji cvijet i list smiruju kašalj. Ne nađete li ljubičicu, a imate kakvu starinu u Gorskom kotaru (gdje je dovoljno čisto) oko koje raste bršljan, uberite i osušite njegov list. (A ako imate kakvu starinu s vrtom u Gorskom kotaru, s kojom ne znate što biste točno, javite!)
Kako se bude približavao svibanj, sjetite se da ste u vrtu posadili grm kadulje, a tamo negdje sa strane brižno nadgledajte uskolisni trputac koji će početi u našim krajevima cvasti u lipnju. Naravno, ne zaboravite niti majčinu dušicu koja širi svoje miomirisne prstiće po svibanjskom kamenjaru, pa kada ju budete kuhali, sljubite ju s malo lipanjskog crnog sljeza. Na razmeđini lipnja i srpnja obratite pozornost na koromač i stolisnik u cvatu, a da zaokružite priču, pričekajte strpljivo jesen i uberite divni rascvali cvijet mirisnog vriska.