Lokalni imunitet kože koju su zahvatile gljivice možemo podignuti utrljavanjem krema, masti i uljnih macerata od ljekovitog bilja.


U zadnje vrijeme ljudi me često pitaju za savjet o glji­vicama. S općom iscrp­lje­nošću pada imunitet, kako cijelog tijela, tako i kože. On­da su, naravno, moguće i sve su češće gljivične infekcije. Dijelom je to zato što se hranimo hranom prepunom konzervansa, a dijelom jer smo skloni po brzom pos­tupku za običnu prehladu popiti antibiotik. Što vam je činiti u slučaju gljivične in­fekcije kože? 

Za početak, morate izba­citi sve mliječne proizvode, ali i sve oblike lako dos­tupnih šećera (bijelo brašno, šećer, žitarice). Zatim, pot­rebno je koristiti blaga sredstva za pranje koja neće po­biti dobre bakterije koje su nam neophodne za dobar imu­nitet kože te jesti što je više moguće tamnozelenog lisnatog povrća. 

Potrebno je i lokalno di­zati imunitet kože koju su zahvatile gljivice. To mo­že­mo činiti utrljavanjem kre­ma, masti i uljnih macerata od ljekovitog bilja. Tako će nam vrlo često pomoći ne­venova mast, nevenovo ulje, kantarionovo ulje (ali s njim ne smijete nikako na sunce), uljni macerat od stolisnika ili kadulje. Da, za gljivična kož­na oboljenja možete napra­viti uljni macerat od kadulje. U čistu teglu do polovine stavite sitno isjeckan list ka­dulje i do vrha nalijte dobro hladno prešano ulje. Vrlo dobar izbor je ekološko hla­dno prešano ulje od sezama. Teglicu zatvorite i pustite na suncu te svaki dan protresite. Nakon mjesec dana pro­cijedite i uljni macerat je spreman.
 
No, pretpostavimo da ne želite čekati mjesec dana, nego želite djelovati odmah. Tu će vam u pomoć pris­kočiti eterična ulja. U bočicu od 100 ml nakapajte 80 kapi eteričnog ulja čajevca i 60 kapi palmarose te do vrha nalijte hladno prešano ulje sjemenki marelice. Zatvo­ri­te, dobro protresite i u ro­ku od jedne minute vaša mje­šavina je gotova i spremna za korištenje.
  
I uljni macerat kadulje i mješavinu s eteričnim uljima potrebno je koristiti tri puta dnevno na mjestu na koži zahvaćenom gljivicama. Ti­je­kom ljeta to su često sto­pala ako su u zatvorenoj obući, zatim kod žena linija ispod grudnjaka ili kod pre­tilih osoba unutarnja strana bedara. Bez obzira na to ko­liko vam pomažu uljne mje­šavine, svakako pokušajte smanjiti stres i provoditi što više vremena u prirodi. Pri­rodno je biti zdrav, ali to možemo samo ako smo uro­njeni u prirodu.