Bolovi u predjelu donjeg dijela trbušnog zida i prepone mogu biti uzrokovani različitim procesima. Osteitis pubis je tek jedna od mogućih dijagnoza, koja se postavlja tek kao posljednja


Čitajući vaše članke zaključio sam da imam osteitis pubis, a zaradio sam ga vjerojatno na kosidbi prošlog ljeta (od tada me pecka). Bol osjećam kad ležim na boku, kad iz ležećeg položaja dižem nogu, kad pokušavam prstima dodirnuti tlo bez savijanja koljena, kad podižem težak teret (tad se širi i po stražnjoj strani karlice). Primjećujem i širenje bola u trbuh i preponu. Kakve vježbe trebam raditi i koje protuupalne lijekove da uzimam? Imam 38 godina.

Bolovi u predjelu donjeg dijela trbušnog zida i prepone mogu biti uzrokovani različitim procesima. Osteitis pubis (upala stidne kosti) je tek jedna od mogućih dijagnoza, koja se postavlja tek kao posljednja, ako su isključeni svi drugi uzroci, te ako postoji i radiološka potvrda.

Kod vas je, prema opisu nastanka ozljede, vjerojatnije riječ o distenziji kosih trbušnih mišića, sa ili bez afekcije mišića podizača natkoljenice i preponskih mišića. Ukoliko je ova pretpostavka točna, a simptomi traju ovoliko dugo, tada je već riječ o kroničnom procesu i teško će ga biti sanirati bez stručne pomoći. Vježbe istezanja mogu smanjiti simptome ako se izvode polako i ispod razine boli.

Svakako treba isključiti i mogućnosti ingvinalne hernije. Naime, kod fizičkih aktivnosti poput košnje, moguća je protruzija sadržaja trbuha prema preponi na specifičnom mjestu. U tom smislu zaista preporučam pregled liječnika specijaliste interniste.

U ovoj fazi bojim se da niti jedan od „protuupanih lijekova“ neće biti od značajnije pomoći.

Inače, kronična stanja na mišićima i tetivama preponske regije liječe se kompleksnim fizioterapijskim postupkom, koji uključuje metode manualne medicine, laser, ultrazvuk, pulsnu magnetsku terapiju te specifične i individualno odabrane vježbe. Liječenje rijetko traje kraće od tri tjedna, a s redovitim vježbanjem valja nastaviti i više mjeseci po završenoj fizioterapiji.