-
Malo po malo na mjestu prelaska mišića u tetivu ili pak na hvatištu tetive za kost razvija se stanje kronične upale karakterizirano bolnošću na dodir, te bolovima kod pokretanja šake i podlaktice
Medijalni epikondilitis je bolno stanje koje spada u grupu sindroma prenaprezanja. Razvija se polako, kako se zbrajaju mikrotraume od redovitih kretnji koje uključuju opružanje ruke u laktu u kombinaciji sa savijanjem šake.
Možda će lakše biti zamisliti tu kretnju u koliko se zna da je ona uključena u pokret pri servisu u tenisu, smeču u odbojci, šutu u rukometu, ali i pri upotrebi odvijača. Unutar te kretnje dolazi do snažnog povlačenja grupe mišića koji se svi hvataju na jedno malo područje sa unutarnje strane lakta.
Malo po malo na mjestu prelaska mišića u tetivu ili pak na hvatištu tetive za kost razvija se stanje kronične upale karakterizirano bolnošću na dodir, te bolovima kod pokretanja šake i podlaktice, naročito kod opisanih kretnji u sportskim aktivnostima ili svakodnevnom životu. Kolokvijalno se ovo stanje naziva i golferski lakat.
Iako je moguće da bolnost nastupi od jednom, češće se događa polagani nastanak bolnog stanja. Važno je što prije započeti sa adekvatnim liječenjem, prije kojeg svakako treba nastojati uspostaviti točnu dijagnozu.
Terapija se sastoji od pune fizioterapije, koja uključuje laser, ultrazvuk, elektroterapiju i pulsnu magnetoterapiju, eventualno frikcijsku masažu, te vježbe istezanja. Sve to naravno mora biti praćeno adekvatnim vježbama snage za podlakticu, nadlakticu, ali i cijeli rameni obruč.
Naime, neki autori jedan dio lateralnih i medijalnih epikondilitisa dovode u vezu sa slabošću muskulature ramenog obruča. Po njima u kretnjama koje su već opisane kao uzrok «golf lakta» rotaciju koju bi trebali izvesti mišići ramena preuzimaju mišići podlaktice, pa je to put kojim se stvara preopterećenje na njima.
Isto je tako dobro u sportaša procijeniti tehniku šuta i smeča, te ju modificirati sa ciljem smanjenja stresa na ozlijeđeni dio.
U slučajeva rezistentnih na uobičajenu fizioterapiju, valja pokušati terapiju udarnim valom, a kao metodu poticanja procesa cijeljenja. Zaista vrlo rijetko ukazuje se potreba za operativnim liječenjem.