24.03.2005.
Bol u potkoljenici
Proljeće je definitivno stiglo. U fizioterapeutskoj ordinaciji to ne doznajemo po rascvjetalim amulima, već po većem broju ljudi koji po pomoć dolaze poradi bolova u potkoljenicama. Jedan od povoda takvog stanja je i proljetna sezona trčanja uzrokovana nastojanjem da se smanji tjelesna težina.
Potkoljenica se u osnovi sastoji od dvije kosti (goljenice i lisne), te cijelog niza mišića podijeljenih u četiri lože. Te su lože međusobno odvojene fascijama, odnosno vezivnim omotačima koji liče na PVC vreću, samo što su mnogo čvršće. Takva građa omogućuje mišićima adekvatnu fukciju, bez mnogo međusobnog trenja. Ozljede i upalni procesi na mišićima, tetivma, te pripojima za kosti na potkoljenici nisu rijetki, a kao što sam već napomenuo, češće ih se susreće u proljeće, kada u prosjeku naglo poraste nivo fizičke aktivnosti nakon zimske pauze.
Iako je mnogo mogućih uzroka bolova u potkoljenici, od loma kosti, preko puknuća neke od krvnih žila, pa sve do rupture mišića ili tetive, sva nabrojena ipak su rijetka stanja čiji intenzitet bolova navodi ozlijeđenog da hitno potraži stručnu pomoć. Ono što zanemarujemo jesu bolovi koji započinju kao mali, te se postupno pojačavaju, ili se javljaju tek unutar fizičke aktivnosti ili odmah nakon nje. Idemo redom.
l Bol u listu, sa stražnje strane potkoljenice gotovo u pravilu govori o istegnuću ili čak djelomičnom puknuću mišića ili ahilove tetive. Terapija se sastoji od ledenih obloga, mirovanja i elastičnog povoja. No, ako se niti nakon dva do tri dana ne možete potpuno osloniti na ozlijeđenu nogu, vrijeme je za posjet liječniku.
l Bol u predjelu kosti sa prednje strane potkoljenice, a pogotovo ako je praćen vidljivim otokom, može govoriti o posljedičnoj upali pokosnice poslije udarca u nju, ili o upali te iste pokosnice poradi preopterećenja mišića koji se na nju hvataju. Do tog preopterećenja redovito dolazi kod naglo intenziviranog trčanja ili hodanja. I ovdje će pomoći led i odmor, no ako bolovi zaostaju i više dana, a bez poboljšanja, valja posjetiti liječnika ili fizioterapeuta.
l Bolovi s prednje strane potkoljenice locirani u samim mišićima, kao i u tetivama koje pomiču stopalo, također govore u prilog sindromu preopterećenja, te i za njih važi isti scenario kao i za upalu pokosnice.
Ako, dakle, bolovi zaostaju i nakon odmora i ledenih obloga, valja točno utvrditi o kojoj se ozljedi ili upalnom procesu radi. Tada slijedi liječenje koje ima dva dijela. Jednim nastojimo smiriti prisutni upalni proces, a drugim poboljšati funkciju mišića i tetiva na potkoljenici i stopalu. Također je neophodno utvrditi postoji li neka deformacija samog stopala koja bi mogla poticati preopterećenja sustava potkoljenice, poput spuštenih ili udubljenih stopala, te nekih drugih, te ih valja korigirati odgovarajućim ulošcima. Isto je tako važno učiniti inspekciju obuće ili sportske obuće, te vidjeti je li ona adekvatna fizičkoj aktivnosti koju ozljeđeni prakticira. I na kraju, ali ne manje bitno, neizostavno treba učiniti detaljnu dijagnostiku trenažnog procesa (kod rekreativaca, ali i profesionalnih sportaša), te ga korigirati tako da se smanji stres na mišićno - tetivni sustav. Iz iskustva mogu reći da je veliki broj ovih bolnih sindroma uzrokovan upravo neadekvatnom obućom, nerazumnim povećanjem opterećenja u treningu, ili nedostatkom zagrijavanja, razgibavanja ili istezanja. U vrlo malom broju slučajeva uzrok se nalazi negdje drugdje.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?