-
U protekle pola godine imala sam strašne dvije upale, tako da nisam mogla micati lijevu ruku (jedna je upravo sada). Zanima me kakve sve terapije postoje i kakva fizikalna terapija kako bi taj kalcifikat nestao?
Kalcifikati u ramenu poseban su problem, o kojemu je već bilo riječi na ovim stranicama. Ipak, ono o čemu se rijetko govori jest nepredvidivost pojave bolova i simptoma kod osoba sa kalcifikatima u ramenom zglobu. Nije rijetkost vidjeti pacijente sa relativno velikim kalcifikatima i sa vrlo malo smetnji ili bez njih, kao što nije rijetkost da kod izrazitih bolova, kalcifikat biva relativno mali. Osim toga, remisije, dakle periodi bez bolova mogu trajati i više mjeseci, pa čak i godina.
Uobičajena terapija za izrazito akutne slučajeve je tzv. „blokada“, odnosno instilacija (injekcija) kortizonoida direktno u zglob. U subakutnoj fazi najčešće se preporuča fizioterapija sa naglaskom na laser, ultrazvuk, te vježbe. U kroničnih slučajeva, koji ne reagiraju na ove metode liječenja, preostaje terapija udarnim valom, kojom se potiče prirodni proces cijeljenja i reapsorpcije kalcifikata, te je u posljednje vrijeme sve bolje prihvaćena i u Hrvatskoj. U ono malo pacijenata kod kojih čak niti udarnim valovima nije moguće postići zadovoljavajuće poboljšanje, pristupa se kirurškoj intervenciji.
Važno je napomenuti da simptomi uzrokovani kalcificirajućim tendinopatijama ramena mogu biti isprepleteni sa simptomima vezanim uz vratnu kralježnicu, te mišiće koji je okružju. U tim je slučajevima nužno liječiti oba uzročnika bolova odgovarajućim terapijskim postupcima.