Dolazak šteneta u kuću trebao bi biti veseo događaj koji će unijeti život i promjenu na bolje u sve aspekte života jedne obitelji. No, radi li se o bolesnom štenetu, ovo iskustvo može biti jako neugodno te traumatsko posebno za djecu koja su dugo i željno iščekivala psa.
Zdravo štene može se neobično ponašati neposredno po dolasku u novi dom. To je velika promjena u životu psa, pa je sasvim razumljivo da se štene neće odmah ponašati potpuno opušteno. Može se dogoditi da nešto slabije jede, da nije baš veselo, a ukoliko se dugo vozilo autom, može i povraćati. Svi ovi simptomi trebali bi nestati za dan, dva. Nakon tog perioda zdravo štene mora biti veselo, razigrano i dobrog apetita.
Apetit je osnovno mjerilo zdravlja. Kako bi se izbjegla promjena hrane u ovom osjetljivom periodu, većina će uzgajivača zajedno sa štenetom dati i vrećicu hrane koju je psić do tada jeo.
Stolica mora biti formirana. Štene mora imati čiste oči, nos i uši. Ponekad se dogodi da vlasnici primijete na štenetu buhe ili pak u stolici primijete gliste. U tom slučaju odmah se treba javiti veterinaru kako bi se štene čim prije očistilo od parazita. Štene koje ima buhe i gliste može se ponašati sasvim normalno, ali to su svakako znakovi da prije nije držano kako treba. Paraziti oslabljuju imunološki sustav malog organizma te tako čine štene osjetljivim za neka druga, posebno virusna oboljenja.
Apatičnost i nedostatak apetita uvijek su alarmantni znakovi. Ukoliko potraju duže od 24 sata svakako se obratite svom veterinaru. Ovo može biti prolazno, ali može se raditi o uvertiri u ozbiljnije oboljenje koje se obično nastavi pojavom povraćanja i/ili proljeva.
Liječenje šteneta koje povraća u pravilu je vrlo zahtjevno kako za psića tako i za novopečene vlasnike. Radi se o malenom organizmu kod kojeg vrlo brzo dolazi do dehidracije, pa je potrebno višednevno liječenje davanjem infuzija. Kod jako bolesne štenadi, ponekad je potrebno dolaziti veterinaru i po 3 puta dnevno.
Ovakav ružan razvoj događaja pretvara veselje oko šteneta u traumu za cijelu obitelj. Strašno je tužno gledati kod kuće bolesno štene koje bezvoljno leži, svako malo povrati i bolno stenje. Posebno se ovakve slike dojme djece pa ih treba, ako je moguće, poštedjeti. Obično predlažem da tako bolestan psić ostane na liječenju u ambulanti. Tako je lakše nama veterinarima jer imamo točniji uvid u stanje šteneta, lakše je vlasnicima koji, ako rade, ne mogu dolaziti 3 puta dnevno, a i lakše je djeci koja ipak drugačije proživljavaju bolest šteneta ukoliko je ono u nekakvoj „bolnici“ nego ako ugiba njima pred očima.
Opreza pri nabavci šteneta nikada dosta. Buhe, gliste, prljavština, zakorene okice i uši nikako nisu normalna stvar. Mršavo štene zaprljane dlake oko anusa, vrlo vjerojatno nije zdravo. Sa uredno držanim štenetom u pravilu dobivate cijeli niz usmenih i pisanih uputa od strane uzgajivača, cijepnu knjižicu i mnoštvo prethodnih pitanja o tome imate li zaista uvjete za psa...