20.02.2003.
Bolesti prostate
Patološke promjene na prostati vrlo su česte kod starijih pasa. Dva osnovna faktora koja dovode do tih promjena su starenje i nivo muškog spolnog hormona-testosterona. Prostata se obskrbljuje krvlju direktno iz testisa, pa je to jedan od razloga što je u njoj viši nivo testosterona nego u perifernoj cirkulaciji.
Na osnovi simptoma ne možemo razlikovati različita patološka događanja na prostati, jer su svi posljedica volumena prostate ili promjenjene sekrecije. Povećana prostata pritišće na debelo crijevo, pa je otežana defekacija jedan od prvi simptoma koje primijete vlasnici. Smetnje pri mokrenju, za razliku od sličnih problema kod ljudi, pojavljuju se kasnije - otežano mokrenje te prisutnost krvi u mokraći. Dakle, tenezmi (napinjanja prilikom zatvora) te nemogućnost defekacije prvi su simptomi bolesti prostate. Ukoliko se radi o upalnom procesu na prostati može se pojaviti i visoka tjelesna temperatura te povišen broj bijelih krvnih stanica u krvi.
Čest simptom je krvavi iscjedak iz mokraćnog kanala koji se javlja neovisno o mokrenju, te krvave kapljice uglavnom se javljaju nakon parenja pa ih vlasnici često pripisuju traumi, dok je uzrok sasvim drugi. Kod većine pasa prostatu dosežemo rektalnim pregledom, pa je takav pregled obavezan za svakog psa starijeg od 7 godina, iako nema očitih simptoma bolesti. Najčešće se srećemo sa benignom hiperplazijom prostate koja je često asimptomatična pa dijagnozu postavimo slučajnim pregledom. Najbolje rješenje je kastracija, no ukoliko se vlasnik protivi takvom zahvatu, odlučimo se za medikementoznu terapiju. Bakterijsku upalu prostate rješavamo antibiotskom terapijom koja nije uvijek uspješna, a kod hiperplazije dajemo lijekove koji djeluju antitestosteronski.
Liječenje provodimo najmanje 6 tjedana, a bez obzira na uspješnost konzervativnog liječenja, svakako preporučujemo kastraciju. Maligni tumori na prostati su relativno rijetki.
Svim vlasnicima starijih pasa želim skrenuti pažnju na prisutnost ovog problema i potrebu za redovitim kontrolama ove često zanemarive žlijezde.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten