Na rožnici oka mogu se odvijati različiti patološki procesi. Srećom, rožnica je dobro vidljiva i vlasnici maca brzo će primijetiti da su na njoj prisutne promjene. Neke promjene mogu biti urođene, pa će biti uočene već kod sasvim mladih mačića, dok se većina promjena javlja kasnije tijekom života mace.
Upala rožnice ili keratitis je relativno rijetko oboljenje kod mačaka te se najčešće javlja kao posljedica traume. Znamo da mace, posebno spolno aktivni mačori, često sudjeluju u tučnjavama kojima se pokušavaju izboriti ili za teritorij ili za ženku. Upravo u takvim okršajima može doći do povreda rožnice i posljedičnog upalnog procesa.
Dolazi do zamućenja rožnice, pa ona postaje neprozirna, a često na njenoj površini nađemo udubljenje koje nazivamo čir na rožnici. Ovdje se mogu naseliti mikroorganizmi te dolazi i do infekcije. Ovisno o opsegu promjena, ovakav upalni proces liječiti ćemo konzervativno ili kirurški. Kod dubokih čireva na rožnici ili onih promjena koje su tvrdokorne pa se ne mogu zaliječiti unatoč konzervativnoj terapiji, neophodan je kirurški zahvat.
Vrlo čest uzrok keratitisa jest infekcija herpes virusom koji je vrlo raširen među populacijom mačaka, posebno onih koje žive slobodno. Upravo ovaj virus odgovoran je za jake upalne procese na očima koje nerijetko viđamo kod sasvim malenih mačića. Osim toga, ovaj virus uzrokuje kihanje, pojavu iscjetka iz nosa, kašalj, a sve to je često praćeno i povišenom tjelesnom temperaturom, te općom slabošću.
Na žalost, veliki broj oboljelih mačića ostaju nosioci ovog virusa cijeli život, a stres ili drugi uzrok padu imuniteta, može dovesti do ponovne infekcije.
Eozinofilni keratitis posebna je vrsta keratitisa kojoj ne znamo točan uzrok, no pretpostavlja se da određenu ulogu u nastanku također ima herpes virus, kao i imunološki odgovor organizma.
Dolazi do progresivnog uraštavanja krvnih sudova u rožnicu, ona postaje zadebljala i neprozirna.
Kod ovog oboljenja liječenje je uspješno, no događa se da se bolest vraća više puta pa je terapija često vrlo dugotrajna.
Posebna skupina oboljenja rožnice su ona kod kojih dolazi do njene degeneracije. Predisponirane su perzijske i sijamske mace. Etiologija oboljenja iz ove skupine nije sasvim razjašnjena, pa se liječenje prilagođava stanju na rožnici.
Liječenje bolesti na rožnici, kao i liječnje drugih bolesti oka praktički je nezamislivo bez lokalne aplikacije lijekova u obliku kapi ili masti za oko. Kako mace mogu biti vrlo nekooperativne, svakako je potreban određeni period kako bi se navikle na novi tretman. Pravilan način na koji ćete aplicirati lijekove pokazati će vam veterinar, a svako kapanje obavezno popratite nagradom i pohvalom kako bi maca sve skupa što lakše prihvatila.
photo by cynthia berridge
22.01.2009.
Bolesti rožnice u mačaka
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Kuglof od jabuka i bundeve
Od ove dvije kraljice jeseni napravite sočni kuglof koji odlično paše uz ovo promjenjivo vrijeme vani