Preventivni pregledi, pri kojima pregledavamo zdravu životinju kod nas još uvijek nisu ustaljena praksa i to uglavnom zbog lošeg životnog standarda. Tako su troškovi veterinara za uobičajena cijepljenja i preglede bolesne životinje već tako veliki, da većini vlasnika ne pada na pamet da nas posjećuju i sa zdravim ljubimcem.
Bolesnog psa ili macu svaki će savjestan vlasnik odvesti veterinaru. Neki prije, neki kasnije, a ako nisu u mogućnosti barem će potražiti telefonski savjet. Preventivni pregledi, pri kojima pregledavamo zdravu životinju kod nas još uvijek nisu ustaljena praksa i to uglavnom zbog lošeg životnog standarda. Tako su troškovi veterinara za uobičajena cijepljenja i preglede bolesne životinje već tako veliki, da većini vlasnika ne pada na pamet da nas posjećuju i sa zdravim ljubimcem.
Dio preventivnog pregleda obavi se prilikom vakcinacije. Kod muške štenadi provjeravamo jesu li spuštena oba testisa, pogledamo u kakvom je stanju koža, nema li vanjskih nametnika i slično. Uočljive stvari kao što su iscjedak iz nosića ili očiju te bolnost nekog dijela tijela također ćemo primijetiti čim stavite štene na stol. Pri cijepljenju odraslih pasa obično vlasnicima postavimo pitanje da li je pas zdrav, da li ima dobar apetit, urednu stolicu i slično.
Ovakva pitanja su vrlo važna, jer se ponekad dogodi da cijepimo psa, a vlasnik nam nakon toga saopći da pas već 7 dana ima proljev. Bilo kakva promjena u zdravstvenom stanju psa, uključujući infestaciju buhama, krpeljima ili glistama je zapreka pravilnom cijepljenju. Sve promjene zdravlja koje oslabljuju imunitet organizma interferiraju s uspješnosti vakcinacije. Dakle pri cijepljenju obavezno naglasite ako ste primijetili bilo što sumnjivo kod vašeg ljubimca, a veterinaru prepustite odluku hoće li ga cijepiti ili ne.
Preventivni zdravstveni pregledi namijenjeni su prvenstveno kućnim ljubimcima treće životne dobi. U tom razdoblju se znatno učestalije pojavljuje cijeli niz oboljenja koja se mnogo uspješnije liječe ako su pravovremeno dijagnosticirana. Takav pregled uključuje auskultaciju srca i pluća, palpaciju prostate kod mužjaka, pregled mliječne žlijezde u ženki, pregled perifernih limfnih čvorova, pregled oka, kontrolu zubiju, te kontrolu mokraće. Obavezno je i vađenje krvi kako bi se napravila krvna slika te neke biokemijske pretrage. Degenerativne bolesti srčanih zalistaka vrlo su česte kod pasa već od 7 godine nadalje (ovisno o pasmini). Rana dijagnostika neće zaustaviti taj proces, ali ćete moći uvelike pomoći vašem psu tako da mu postepeno promijenite način prehrane i režim fizičkih aktivnosti prije nego se razviju simptomi ovog oboljenja.
Tumori prostate i dojke su također vrlo česti, a svima je jasno zbog čega ih je važno što ranije otkriti. Kontrola mokraće i rutinske krvne pretrage dati će nam uvid u funkciju bubrega, jetre te opće stanje vašeg ljubimca. Pregled zubiju također je važan. Ponekad su prisutne značajne promjene na zubnom mesu (paradentoza i sl.), a da vlasnici o tome ništa ne znaju. Taj pregled također omogućuje veterinaru da vam preporuči eventualno čišćenje zubnog kamenca. Dio ovog pregleda može se obaviti prilikom vakcinacije no dobro je da se obavi zasebno. Ponekad je psu jednostavno previše ako pokušamo sve obaviti odjednom.