Sindrom bolne pete jedna je od češćih smetnji kod sportaša u razvoju


Imam sina od 13 godina koji trenira rukomet već 4 godine. U zadnjih godinu dana pojavljuje mu se bol u desnoj peti. Bol je tako jaka da počne šepati i ne može se osloniti na tu desnu nogu. Bili smo kod ortopeda. Uslikane su i desna i lijeva peta radi usporedbe. Doktor nam je rekao da se na slici ne vidi ništa, preporučio je samo strogo mirovanje, čak i da ne hoda po stepenicama. Pridržavali smo se uputa i nakon mjesec dana krenuo je opet na treninge. Nije bilo prošlo 15 dana i opet su mu se pojavili bolovi u desnoj peti. Kupila sam uloške u ljekarni samo za pete, isprobali smo više vrsta tenisica, no ništa na pomaže. Bude tjedan dana na mirovanju, onda ide na trening, pa poslije dva dana treninga opet se javi bol. Kako mu se može pomoći?

Sindrom bolne pete jedna je od češćih smetnji kod sportaša u razvoju. Uzrok tih bolova može biti različit. Od upalnog procesa na hvatištu Ahilove tetive, preko stanja vezanog za hrskavicu u kosti koja omogućuje rast, pa sve do drugih ligamentarnih ili tetivnih stanja, ali i međuodnosa malih zglobova stopala.

Uobičajeno je prva terapija mirovanje. Pri takvom postupku većina bolova u peti, bez obzira na uzrok, prođe sama od sebe. Kod onih kojima se to ne dogodi, treba cijeloj priči pristupiti nešto drugačije.

Ako se na RTG snimci ne vide patološke promjene, vjerojatno je problem s mekim tkivima. Tada valja pregledati sportaša, naročito procijeniti jesu li tetive i mišići dovoljno fleksibilni.

Skraćenje mišićno-tetivnog sustava može izazvati preopterećenje, a potom i bol. Zatim je važno procijeniti snagu mišića donjih ekstremiteta, a potom i provjeriti tehniku trčanja, skoka i šuta. Ponekad bolnost nestane unutar nekoliko dana primjenom tek vježbi istezanja.

U drugim slučajevima potrebno je nešto više vremena, te adekvatan i kompleksan program vježbi koji će sportaš slijediti s ciljem sanacije uočenih nedostataka koji doprinose razvoju bolnosti.

Potom, a u dogovoru s trenerom, prilagođavaju se opterećenja u trenažnom procesu, kako s ciljem konačne sanacije problema, tako i s ciljem prevencije njegove ponovne pojave.