Neobično je da veći broj djece u jednom sportskom klubu ima iste simptome, te se oni ne mogu povezati s rastom, već je vjerojatnije da je riječ o preopterećenju u trenažnom procesu


Moj sin ima 13 godina i bavi se nogometom. Upravo je započela sezona treninga i njemu se ubrzo pojavio problem bolne lijeve pete, tako da često mora prekinuti s treningom ili utakmicom. Prošle godine u proljeće prvi put mu se pojavila bolna peta, tj. tada su ga boljele obje. Jedno je vrijeme mirovao, zatim nosio silikonske Rehband jastučiće. Drugi put pojavila se pred Novu godinu. I sada nosi jastučić u lijevoj kopački, no bol ne prestaje. I neki drugi vršnjaci koji treniraju s njim imali su bolnu petu, ali kratko, a kod njega se ponavlja.


Bolnost može uzrokovati mnogo različitih procesa oko same petne kosti, kao što su plantarni fascitis, burzitis, ili (što je i najvjerojatnije) upala hvatišta Ahilove tetive. Ako je riječ o ovom posljednjem, tada je riječ o već kroničnom problemu s povremenim akutizacijama. U tom slučaju samo nošenje silikonskih umetaka neće bitno pomoći niti popraviti stanje.

Valja prije svega pokušati otkriti što to dovodi do ponavljanih preopterećenja Ahilovih tetiva kod vašeg sina. Jesu li to skraćeni mišići potkoljenice i natkoljenice, radi li se o slabosti jedne ili više mišićnih skupina, je li njegova tehnika trčanja korektna, jesu li možda svodovi njegovih stopala spušteni, da li se dovoljno odmara između treninga, je li obuća u kojoj trenira adekvatna, te još mnogo drugih pitanja koja zahtijevaju adekvatan odgovor prije no što se donese odluka o jednoj ili skupu mjera koje bi trebale onemogućiti ponovno pojavljivanje bolova u redovitom treningu. 

Kao što vidite, proces oporavka nije jednostavan, te vam stoga preporučam da u blizini mjesta stanovanja pronađete ortopeda ili fizioterapeuta specijaliziranog u liječenju sportskih ozljeda, te s njim dogovorite sve detalje oko pregleda i mogućeg tretmana.

Neobično je da veći broj djece u jednom sportskom klubu ima iste simptome, te se oni ne mogu povezati s rastom, već je vjerojatnije da je riječ o preopterećenju u trenažnom procesu. Modifikacija treninga kroz komunikaciju s trenerom u ovakvim slučajevima nema alternativu, pa bi bilo dobro razgovarati i s trenerom.