Redovito usisavajte stražnji dio hladnjaka jer prašina otežava njegov rad i dovodi do veće potrošnje struje


Svaki kućanski aparat, baš kao i sve u životu, ima svoj „životni“ vijek, a prije nego zauvijek prestane raditi, proći će određeni period, najčešće nekoliko godina, dakako, ovisno o kojem kućanskom aparatu se radi. Pravilnom brigom o vašim kućanskim aparatima ne samo da im možete produžiti vijek trajanja, već možete i uštedjeti na troškovima za struju, održavanje i sl. Postupci za pravilnu brigu ne zahtijevaju previše vremena, a kada vam uđu u naviku, nije ih veliki problem provoditi.
Donosimo nekoliko savjeta za najčešće korištene veće kućanske aparate.

Hladnjak. Izbjegavajte pretrpavanje hladnjaka, no pobrinite se i da ne bude poluprazan. Kada je hladnjak pretrpan namirnicama, zrak ne može cirkulirati i hrana se brže kvari. S druge strane, kada je hladnjak prazan, troši se više električne energije za hlađenje. Ako vam je hladnjak poluprazan, napunite nekoliko plastičnih boca vodom i tako ga popunite kako biste uštedjeli na struji. Provjerite i prianjaju li vrata hladnjaka dobro stavljanjem papira između vrata i hladnjaka, ako ga vrata ne mogu zadržati, trebali biste zamijeniti gumu. Također, redovito usisavajte stražnji dio hladnjaka jer prašina otežava njegov rad i dovodi do veće potrošnje struje.

Zamrzivač. Kod zamrzivača je, prije svega, vrlo važna pozicija na koju je postavljen. Važno je da se nalazi na suhom i hladnom mjestu s dostatnom cirkulacijom zraka. Nikako ga nemojte stavljati blizu radijatora ili bilo kakvog izvora topline jer će oni drastično smanjiti efikasnost zamrzivača i povećati troškove za struju. I zamrzivač treba s vremena na vrijeme očistiti od prašine kako bi bolje radio.

Perilica za suđe. Briga za perilicu za suđe uključuje redovitu provjeru i čišćenje  filtara i dovoda i odvoda vode kako bi se izbjeglo nakupljanje ostataka hrane i nečistoće, kao i kamenca, što oslabljuje rad perilice, a suđe se ne pere kako treba. Dobro je s vremena na vrijeme očistiti perilicu, staviti je na program pranja, ali bez suđa u njoj, uz dodavanje octa ili nekog sredstva za čišćenje.

Perilica za rublje.
Baš kao i kod perilice za suđe, i kod perilice za rublje potrebno je redovito čistiti odvode i filtre kako nakupljena nečistoća ne bi otežala dovod i odvod vode. Perilicu nikad nemojte pretrpavati rubljem jer će se ono slabije oprati, a samu perilicu ćete preopteretiti i s vremenom oštetiti. I ovdje je korisno redovito održavanje perilice pranjem „na prazno“. Operite je tako da je uključite na najduži ciklus te dodate sode bikarbone. Nakon takvog pranja obavezno očistite i filtar.

(photo by: Alexander Linquist)