10.12.2003.
Bubrežni kamenci ili nefrolitiaza
Nefrolitijaza se definira kao prisutnost kamenaca u sabirnim tubulima, u čašicama i nakapnicama bubrega. Kamenci su klinički značajni jer mogu izazvati opstrukciju normalnom protoku mokraće, pospješiti nastanak urinarne infekcije, a mogu izazvati i jaku bol. Muškarci su zahvaćeni četiri puta češće od žena. U nastanku kamenaca sudjeluje nekoliko faktora koji igraju ključnu ulogu u nastanku kamenaca. Prije svega, važna je zasićenost urina nekom tvari koji će stvoriti kamenac. Staza (mirovanje) mokraće omogućuje lakše taloženje tvari u kamenac. Pokazalo se, da je važan i nedostatak tvari koji inhibiraju (sprječavaju) stva-ranje kamenaca. Od ostalih faktora za nastanak nefrolitijaze važni su: anomalije mokraćnog sustava, prehrambene navike, klimatski uvjeti, kiselost urina, mala količina izlučenog urina
Simptomi bubrežnih kamenaca
Glavni klinički znakovi mokraćnih kamenaca su bol /bubrežne kolike/ i pojava krvi u mokraći. Veliki kamenci mogu biti potpuno mirni, bez ikakvih kliničkih simptoma. Nasuprot tome, sasvim mali kamenci mogu izazivati jake i nesnosne boli. Pri-sutnost kamenaca u bubregu izaziva bol u području slabina. Kamenci u uretru (mokraćovod) izazivaju bubrežne kolike koje se mogu širiti od slabina do prepona ili se bol može osjetiti tek u vrhu penisa. Kamenac u mjehuru može stvoriti neugodan osjećaj i potrebu da se i izmokri nešto što se ne da izmokriti. Prisustvo kamenca u uretri (mokraćnoj cijevi) može uzrokovati opstrukciju istjecanja mokraće. Bubrežne kolike su često pra-ćene mučninom i povraćanjem. Osim toga mogu se javiti infekcija mokraćnog sustava, hematurija /krv u mokraći/, zatajenje bubrežne funkcije. Bolesnik često ne može mirno ležati od bolova.
Dijagnoza
Pretraga RTG snimkom abdomena služi tek za grubu orijentaciju o kamencu i utvrđivanja da li uopće postoji (većina kamenaca je vidljiva na RTG snimci). Za precizniju dijagnostiku i lokalizaciju služi kontrastna metoda intravenske urografije. Vrlo je važna i pretraga samog urina. U sklopu pretraga urina rade se mikrobiološke i biokemijske pretrage (npr. određivanje pH mokraće, količina izlučenog Ca++). Infracrvena spektroskopija je sofisticirana metoda određivanja molekularne strukture kamenca.
Liječenje
Liječenje akutnih bubrežnih kolika sastoji se u sprječavanju boli najčešće spazmoliticima i analgeticima. Uz to neophodno je povećati unos tekućine u organizam. Najčešće se preporučuje pijenje najmanje 2 l urološkog čaja.Većina kamenaca izlazi spontano. Ako pak postoje naznake akutne opstrukcije, bolesnik treba biti upućen urologu, koji će odlučiti o daljim terapijskim mjerama. U novije vrijeme koristi se metoda razbijanja kamenaca elektrohidrauličkim valovima (ESWL- extracorporeal shock wave lithotripsy). Studije navode čak 80% uspješnosti ove terapije. Rjeđe se poduzima kirurško odstranjenje kamenca.