Warren Buffett, jedan od najvećih američkih investitora predviđa produbljivanje recesije i rast nezaposlenosti, međutim isto tako drži kako se ipak vidi izlaz iz cijele situacije i kako su dugoročne prognoze dobre...

"Gospodarstvo je palo s litice. Nije se samo ono snažno usporilo već su i ljudi doista promijenili navike na dosad neviđen način" tvrdi Warren Buffett, ali isto tako smatra da će sve biti u redu, jer američko je gospodarstvo najveći stroj na svijetu i kako može jamčiti da će za pet godina kriza biti prošlost i da će taj stroj raditi kao podmazan, ali bi on htio da to bude i prije.

Strah i zbunjenost glavni su motivi potrošača i ulagača zadnjih mjeseci, rekao je Buffett.  Poručio je vladi Baracka Obame da je potrebno otkloniti tu zbunjenost kako bi se vratilo povjerenje te pozvao čelnike Demokratske i Republikanske stranke, kao i sve zastupnike u Kongresu da shvate kako je "zemlja u gospodarskom ratu", da podupru predsjednika i ne iskorištavaju gospodarsko stanje za političke probitke.

Po Buffettovu mišljenju bitno je da vlada objasni vlasnicima bankovnih računa da neće izgubiti svoj novac ako banka propadne. Pozvao je Obamu da "jasnom izjavom" podupre bankovni sustav, te upozorio kako bi inflacija mogla postati gora nego sedamdesetih godina.

I u Europi su optimističniji nego što se to možda može prema stanju na tržištu zaključiti... „Prisutan je niz elemenata koji sugeriraju da se približavamo trenutku kada će doći do obnove rasta", rekao je čelnik Europske središnje banke (ECB) Jean-Claude Trichet u ulozi glasnogovornika sastanka središnjih bankara vodećih deset gospodarstava svijeta G10 pri Banci za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu.

Trichet nije pobliže pojasnio točku preokreta ali je naglasio da će se središnji bankari nastaviti pridržavati projekcija globalnih institucija, koje prognoziraju globalni rast nedaleko nulte stope u ovoj godini, te obnovu rasta u 2010. godini.

Prema njegovom mišljenju, zasad se još uvijek podcjenjuju pozitivne posljedice značajno nižih cijena roba i nafte, kao i državnih paketa poticaja. "To je izuzetno važna preuzeta obveza koju tržište još nije u potpunosti uračunalo u cijene", istaknuo je Trichet.

Dakle, i prema čelniku Središnje europske banke gospodarstvo je blizu svojeg dna i za očekivati je preokret koji bi trebao, iako ne odjednom nego postepeno, donijeti oporavak i rast gospodarskih aktivnosti tijekom iduće godine.