17.10.2002.
Burzovna prepucavanja
Trakavica zvana "Tesla" traje u Hrvatskoj već jako dugo, kao meksička sapunica...Podsjetimo se samo ukratko, većinski vlasnik Ericsson, kontrolira oko 49% dionica. Do sada nije pokazivao želju za davanjem javne ponude i otkupa dionica od ostalih dioničara. Na sve načine se trudi otežati trgovanje dionicama ove kompanije koja je zbog svoje djelatnosti i rezultata koje ostvaruje itekako zanimljiva investitorima. Nije nikad bilo pokušaja da se zabrani trgovanje, ali se u statutu društva nalazi odredba o potrebnoj suglasnosti društva za prijenos vlasništva, tzv. vinkulaciji koju je omogućio Zakon o trgovačkim društvima. Tom odredbom dionice nisu slobodno prenosive. To pak povlači za sobom kao posljedicu izbacivanje s burze. Dok je postojao OTC Varaždin, još je cijela priča nekako i funkcionirala, ali kad je to tržište preraslo u Varaždinsku burzu, tad je dionica Tesle kao dionica bez slobodnog prijenosa vlasništva, nestala iz kotacije.
Grupa malih dioničara Ericssona Nikole Tesle podnijela je u prošlu srijedu zahtjev Varaždinskoj burzi za ukidanjem odluke o delistiranju dionica ERNT, kako bi se ove dionice ponovo našle u trgovinskom sustavu Varaždinske burze. Temelj ovog zahtjeva je, navodno nevažeća, odluka iz Statuta koji je donesen na osnivačkoj skupštini ERNT prema kojoj je za prodaju dionica potrebna suglasnost Uprave (tzv. vinkulacija), a zbog čega je nedavnom transformacijom Varaždinskog tržišta vrijednosnica u burzu dionica ERNT i morala biti delistirana. Grupa dioničara tvrdi da je temeljem zakona o trgovačkim društvima za donošenje odluke o vinkulaciji potrebna suglasnost svih dioničara društva, dakle i onih koji nisu bili prisutni na skupštini. To znači da donešena odluka nije pravno valjana. Iz Ericssona Nikole Tesle povodom ovog zahtjeva objavljena je izjava kako oni smatraju da je Statut Dioničkog društva Ericsson Nikola Tesla pravno valjan.
Svaka bi kompanija trebala učiniti sve da uveća bogatstvo svojih dioničara. Kotacija na burzi je samo jedan od dobrih načina da se to potpomogne, osobito u ovom slučaju. Međutim izjave kako je ERNT uvijek sve činio po zakonu do sada, a tako će i ubuduće, zvuči kao najobičnija retorika. Nakon godina otezanja i izvlačenja tj izbjegavanja uvrštenja, pogotovo djeluje neuvjerljivo. S druge strane, kakvo tržište, takve i kompanije rekli bi...Pomalo djetinjasto i neozbiljno izgledaju prepucavanja između Zagrebačke i Varaždinske burze, osobito posljednji primjer vezan uz cjenik za uvrštenja dionica investicijskih fondova u I kotaciju.
U prvoj varijanti je Zagrebačka burza tražila 100.000 kuna za uvrštenje, a Varaždinska 60.000 kuna. Nakon toga Zagrebačka burza se odlučuje za dampinške cijene pa šalje novu ponudu od samo 1000 kuna. Varaždin će vjerojatno ići i nešto ispod te cijene, kako bi obogatio svoju dioničku ponudu. Ne znam da li to znači da ako VSE odredi recimo 600 kuna, ZSE onda ide na 100 kuna, pa onda VSE na 60 kuna i tako do kad? Dok oni sami ne budu plaćali fondovima da bi ovi uvrstili svoje dionice u kotaciju? Smiješno....Pa na kraju krajeva obogaćivanje broja različitih dionica koje kotiraju na nekom tržištu trebao biti primarni cilj. Time profitiraju i brokeri i ulagači, a takav povećani promet donosi i veću proviziju burzi, pa mi i cijene od 100.000 kuna za nešto kao što je uvrštenje izgledaju smiješno. Pogotovo kad se vidi da se to može učiniti i za 1.000 kuna, a vjerojatno bi moglo i besplatno. Zaista ne vidim što je tu tako skupo....