Kuje koje su imale carski rez sljedeći put mogu sasvim normalno šteniti, pa ukoliko imate rasnu ženku carski rez nije razlog da odustanete od uzgoja.


Carski rez kod pasa i mačaka  obično je hitan zahvat koji se radi onda kada iz bilo kojeg razloga ženka ne može normalno okotiti. Po­nekad planski napravimo car­ski rez ako možemo pred­vidjeti da je normalan okot nemoguć. To se radi kod nekih pasmina pasa (engleski buldog) te u slu­čajevima kada ženka ima povrede zdjelice koje kompromitiraju porodni kanal.

Carski rez je neophodan kada dođe do primarne inercije maternice (nema trudova), kada kod velikog broja štenaca dođe do sekundarne inercije maternice (ošteni se nekoliko štenaca a zatim trudovi prestanu), te kod ob­struktivne distokije tj. kada je npr. štene preveliko pa ob­struira porodni kanal.
Ženke kojima moramo napraviti carski rez često su lošeg općeg stanja i potreban je temeljit pregled prije zah­vata. Obično se radi o živo­tinjama koje su već trebale okotiti (ponekad i prije ne­koliko dana) pa su iscrp­ljene, dehidrirane, nemirne.

Posebno su iscrpljene one ženke kod kojih se radi o opstruktivnoj distokiji pa cijelo vrijeme imaju trudove, a ne mogu istisnuti mlado. Prije opće anestezije obično se daje intravenozno teku­ćina. Ukoliko znamo da su fetusi mrtvi, odmah se za­počinje i antibiotska terapija kako bi se spriječila infekcija maternice.
 
Prije zahvata, ultrazvu­kom provjerimo ima li žive štenadi, jer  se koriste razli­čiti anestezijski pripravci ovisno o tome dali je štenad živa ili ne. Kada izvadimo štence, prvo se pristupa njihovom oživljavanju. Pot­reb­no je pumpicom odstraniti sluz iz dišnih putova, podvezati pupkovinu te štene trljati suhim ručnikom. Kod normalnog poroda to sve obavi ženka, ona ih intenzivno liže dok se sasvim ne osuše. Štenad zatim stavimo na suho i toplo mjesto. Dok se ženka oporavlja od ane­stezije, njene dojke operemo mlakom vodom i štenad mo­že odmah na sisu. Pot­rebna je stalna pažnja vlasnika prva 24 sata jer je ženka mamurna, pa postoji opasnost da legne na štene. Osim toga ona mora mirovati.

Komplikacije kod carskog reza su relativno česte, pa je važno da je ženka pod stro­gim nadzorom. Osim anti­biotske terapije daju se i lijekovi koji smanjuju krva­renje iz maternice.

U nekim slučajevima  kod carskog reza moramo izvršiti i sterilizaciju ženke i to ako je maternica već jako za­hvaćena infekcijom zbog plodova koji su dugo mrtvi ili pak ukoliko imamo jaka krvarenja kada odvajamo posteljice. U pravilu pre­po­ručujemo da se sterilizacija ne izvodi istovremeno sa carskim rezom već da se na­pravi u drugom aktu kada su reproduktivni organi u mi­rovanju.

Kuje koje su imale carski rez sljedeći put mogu  sas­vim normalno šteniti, pa ukoliko imate rasnu ženku carski rez nije razlog da odu­stanete od uzgoja.