18.01.2015.
Cijepljenje štenadi
Zaštitna cijepljenja šteneta obavljaju se u razmacima od po 3 tjedna. U tom periodu štene mora biti u svojevrsnoj izolaciji, odnosno ne smije biti u kontaktu sa drugim psima kako bismo bili sigurni da neće doći u kontakt sa virusima te kako bi ostalo zdravo dok ga ne zaštitimo cjepivima. Izolacija je potrebna zato da budemo sigurni da štene koje cijepimo nije u inkubaciji. To je period od kada je primjerice bilo u kontaktu sa virusom pa do onog trenutka dok se razvije simptomatologija. Inkubacija je različito dugačka kod različitih oboljenja, a kod virusnih bolesti protiv kojih cijepimo štenad ona iznosi od 2 do 15 dana. Štene izgleda sasvim zdravo, a cijepljenjem u inkubaciji možemo pogoršati tok bolesti. Zbog toga je izolacija vrlo važna i ne treba vam padati teško jer vas ionako čeka više od 10 godina šetnji sa vašim prijateljem. Za one koji imaju vlastitu okućnicu to i nije veliki problem jer štene mogu odmah učiti da nuždu obavlja vani. Ukoliko stanujete u zgradi problem je malo veći. Štene ne smije van pa ste prisiljeni za početak priviknuti ga da nuždu obavlja na balkonu ili u pijesak, novine na određeno mjesto u stanu. Posebno je opasno voditi necijepljeno štene na male zelene površine oko zgrada jer tuda prođe veliki broj pasa tokom dana, pa je mogućnost zaraze velika. Odete li automobilom na udaljenije mjesto, možete pustiti psića da slobodno trči po travi.
Psiće cijepimo protiv više bolesti odjednom. Prvi puta cijepimo ih u starosti od 7 tjedana, a zatim svaka tri tjedna. Tri puta cijepimo ih protiv zaraznih bolesti, nakon navršena 3 mjeseca starosti cijepimo ih protiv bjesnoće i apliciramo im mikročip.
Trokratno cijepljenje štenadi jest cijepljenje protiv važnijih infektivnih bolesti pasa od kojih neke u slučaju obolijevanja imaju visoku stopu smrtnosti. Na tržištu je više različitih vakcina, različitih farmaceutskih tvrtki. Uglavnom ta cjepiva sadrže oslabljen virus štenećaka, oslabljen pseći adenovirus, virus parainfluence i virus parvoviroze. Tekuća komponenta cjepiva sadrži inaktivirane bakterije Leptospira icterohemorrhagiae i Leptospira canicola. Dakle aplikacijom ove vakcine štenad štitimo od štenećaka, parvoviroze, hepatitisa uzrokovanog adenovirusom, bolesti dišnog sustava uzrokovanih virusom parainfluenece i leptospiroze uzrokovane navedenim sojevima bakterija.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten