Čišćenjem ložišta kotlova od čađe, nesagorjelih naslaga koje su nastale od lošeg i nepotpunog sagorijevanja energenata, povećava se stupanj korisnosti kotlova.
Automatskom regulacijom može se adekvatno riješiti učinak grijaćih tijela prema promjenjivoj potrebi za toplinskom energijom koja ovisi o vanjskoj temperaturi, brzini vjetra, intenzitetu sunčevog zračenja, unutrašnjim izvorima topline i dr.
Ugradnjom pumpi sa promjenjivim brojem okretaja znatno se štedi električna energija u pomoćnim pogonima. Pumpe imaju ugrađen frekventni regulator kojim se mijenja brzina okretaja motora, a samim time i regulira protok pumpe. Opremljene su elektronikom koja, na osnovu broja okretaja motora, struje koja istog pokreće i zadanih parametara cjevovoda, regulira broj okretaja pumpe i održava radnu točku optimalnom.
Uz optimizaciju protoka kroz grijaća tijela, ovakve pumpe doprinose smanjenju potrošnje električne energije od 70-80%.
Toplinskom izolacijom neizoliranih dijelova sustava razvoda sprječava se mogućnost pojave kondenzacije, smanjuju se toplinski gubici i povećava se efikasnost sustava.
Podešavanje temperature na nižu vrijednost u periodima kada u objektu nema osoblja ili je grijanje i hlađenje reducirano (noću, praznicima…) doprinosi znatnoj uštedi energije. Ugrubo, prema procjenama, te uštede iznose oko 5-6% za svaki stupanj snižene, odnosno podignute, temperature podešene za normalan režim rada.
Čišćenjem ložišta kotlova od čađe, nesagorjelih naslaga, koje su nastale od lošeg i nepotpunog sagorijevanja energenata, povećava se stupanj korisnosti kotlova.
Samim time što su zidovi ložišta čisti, bolji je prijenos topline i potrošnja goriva je smanjena. Čišćenje kotlova se vrši sa dimno-plamene strane, kao i sa vodeno-parne (uklanjanje kamenca na unutrašnjim stijenkama kotlova).