15.02.2007.
Corona viroza
Infekcija corona virusom prvi je puta opisana 1971, dakle radi se o relativno "novoj" bolesti. Corona virus koji uzrokuje proljev kod pasa vrlo je srodan mačjem corona virusu. U eksperimentalnim uvjetima pasji corona može inficirati mačke i obrnuto, no nije poznato da li se to događa i u prirodnim uvjetima. Na virus su osjetljivi psi svih starosnih skupina, no klinički simptomi infekcije razvijaju se uglavnom kod mlade štenadi. U fecesu inficirane štenadi može se naći 2 genotipski različita corona virusa. Virus se izlučuje izmetom, a drugi pas inficira se oralnim putem. Inficirani pas virus izlučuje stolicom cca 9 dana po infekciji, no opisani su slučajevi kada je inficirano štene izlučivalo korona virus i do 6 mjeseci. Ciljne stanice virusa su epitelne stanice crijevne stjenke. 2 do 3 dana nakon infekcije javlja se proljev koji traje do 3 dana, a crijevne stanice se oporavljaju otprilike nakon 7 dana od infekcije. Infekcija samo corona virusom obično je blage naravi sa niskim mortalitetom, no ako istovremeno dođe do infekcije sa parvo virusom-dolazi do oboljenja koje je puno ozbiljnije nego infekcija samo parvom ili samo koronom. Možemo reći da se ova dva virusa udruže i naprave ogromnu štetu na crijevnoj sluznici .Kod ovakve "duple" infekcije smrtnost je vrlo visoka. Infekcija samo koronom može biti smrtonosna za oslabljeno štene ili pak ono koje je prebolilo infekciju parvovirusom . Smrtnost je viša, što su oboljeli štenci mlađi. Kod korone inkubacija je vrlo kratka, nakon 1 do 3 dana nastupaju proljev i povraćanje, virus je vrlo zarazan. Za razliku od infekcije parvovirusom, kod korone obično nemamo nizak broj leukocita u krvnoj slici. Proljev može trajati samo 2 dana, ali i do nekoliko tjedana. Sekundarne infekcije bakterijama, paraziti ili infekcija drugim virusima (parvo,rota) mogu značajno produžiti i pogoršati tijek corona viroze. Vakcina pruža zaštitu od kliničke bolesti ( ne 100%-nu), ali ne pruža zaštitu od infekcije . To znači da cijepljen pas može "pokupiti" virus i izlučivati ga u okolinu, ali je manja vjerojatnost da oboli nego ako nije cijepljen. Svjetski stručnjaci preporučuju da svaki veterinar sam procjeni da li će klijentu sugerirati cijepljenje ili ne ovisno o epizootiološkoj situaciji u danom mjestu ili gradu. Nuspojave kod ovog cijepljenja, moguće su kao kod aplikacije bilo koje druge vakcine.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Tagliatelle od kestena
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana