13.10.2005.
Crijevna flora kao živa tvornica
Dojenje je jedan od temelja stvaranja zdrave crijevne mikroflore. Tako se naročito potiče razvoj „dobre“ bakterije Bifidobacterium. Ovi važni mikroorganizmi čuvaju dojenče od raznih infekcija u probavnom traktu. Inače, OVAKVE INFEKCIJE MOGU DOVESTI DO HOSPITALIZACIJE, PA ČAK I DO SMRTI. Kod beba, koje se hrane isključivo majčinim mlijekom, Bifidobacterium čini oko 50% svih bakterija nakon 4 dana života. Kasnije ovaj postotak naraste do čak 95%. Makar djelomični dodatak modificiranog kravljeg ili bilo kakvog drugog mlijeka dovest će do znatnih promjena u sastavu mikroflore. NA LOŠIJE. Udjel Bifidobacteriuma pasti će ispod 15%, S MOGUĆIM PRATEĆIM POSLJEDICAMA. Preporuka je da se dojenje održava do druge godine života. Nakon toga, sastav crijevne mikroflore vrlo je sličan onome kod odraslih osoba.
Crijevna mikroflora hrani se djelomično probavljenim i neprobavljenim ostacima. Različite vrste bakterija preferiraju različitu hranu. U principu, „dobre“ bakterije obožavaju biljne ostatke, koji se inače ne mogu dobro iskoristiti. Tu pogotovo mislim na biljna vlakna i oligosaharide. S druge strane, PATOGENE BAKTERIJE BUJAJU PRI PREHRANI, KOJA JE SIROMAŠNA BILJNOM HRANOM, A BOGATA MESOM I JUNK-FOOD NAMIRNICAMA. Očito, promjene u strukturi prehrane štošta će izmijeniti, u dobrom ili lošem smjeru. Velike promjene mikroflore mogu se zamijetiti već 2 tjedna nakon korekcija prehrane. Striktni vegetarijanci (vegani) imaju znatno veću koncentraciju „dobrih“ bakterija u odnosu na redovne potrošače mesa. Znate da ne podržavam tablete, ali probiotički dodaci mogli bi biti izuzetak u nekim okolnostima. ZAMISLITE DA MOŽETE PLANSKI NASELITI NEKE KORISNE BAKTERIJE, KOJE ĆE POKUŠATI SREDITI STANJE S VAŠIM CRIJEVIMA, ALI I S VAŠIM CJELOKUPNIM ZDRAVLJEM. Zvuči dobro? Upravo to pružaju probiotici, neškodljivi dodaci koji sadrže na milijune korisnih bakterija. U prodaji su posebne mješavine za novorođenčad, djecu i odrasle, ali i sasvim specifične vrste bakterija, namijenjene za tretiranje točno određenih zdravstvenih problema. Ha, priznajte da niste ni pomislili da ćete za pregršt bakterija morati i platiti. Samo mirno, neće vam nauditi. Nisu opake poput nekih drugih...
Osim probiotika, postoje i prebiotici. To su oligosaharidi, koji stimuliraju rast i aktivnost „dobrih“ bakterija, već prisutnih u crijevima. Prebiotici su, zapravo, hrana za bakterije. Pokazuju efikasnost u tretiranju začepljenosti, a uočena su i neka preventivna svojstva po pitanju žučnih kamenaca i raka debelog crijeva. Kombinacijom laktuloze i laktitola tretiraju se i ozbiljne jetrene bolesti. Navedeni komercijalni preparati nemaju toksičnih svojstava. U malim količinama mogu djelovati kao blagi laksativ, a veće doze ponekad dovode do nadimanja. Naravno, BOLJE I PRIRODNIJE JE AKO CRIJEVNU FLORU UZGAJATE BEZ POMOĆI PREPARATA. (To znači majčino mlijeko na početku, a kasnije zdravi veganski režim. Toplo preporučam izbjegavanje antibiotika, osim možda u nekim situacijama životne ugroženosti.) Novorođenčad, rođena carskim rezom ili hranjena komercijalnim mliječnim preparatima glavni su kandidati za probiotike. PROBIOTIČKA OBNOVA NAKON LIJEČENJA ANTIBIOTICIMA MOŽDA BI TREBALA BITI I OBAVEZNA.
Ponekad, ali rijetko, neke bolesti ostaju i dalje aktivne usprkos zdravom načinu života. Recimo, probavne smetnje, povišeni kolesterol, artritis i sl. I tu bi valjalo pokušati s probioticima. Još nešto... Mlijeko i mliječni proizvodi često se reklamiraju kao pravi probiotički raj. Posebna čuda pripisuju se jogurtu. Vidjet ćemo da je to podjednaka varka, kao i ekstra veliki komadi voća.
Izdvojeni članci
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?