-
Crna udovica je toliko otrovna da manji pas ili štene može smrtno stradati od njegova ugriza. Liječenje je simptomatsko, dajemo analgetike, a u slučaju grčenja mišića i lijekove koji će ih opustiti. Problem je u tome što nemamo načina za dijagnosticirati da se radi baš o ugrizu pauka, pa to možemo samo pretpostaviti na osnovu podataka koje nam da vlasnik
U ljetnim mjesecima vrlo su česti upiti vlasnika pasa i mačaka o opasnosti od otrovnih zmija te pauka crne udovice.
Jaka otrovnost ovih vrsta svima je dobro poznata, pa su stoga vlasnici posebno oprezni kada odlaze ljetovati u krajeve u kojima znamo da ima zmija i otrovnih paukova. Ukoliko sumnjate na ugriz otrovne zmije ili pauka, jedino što možete sami napraviti jest da pokušate umiriti ugrizenu životinju i prisiliti je da što više miruje dok ne dobijete hitnu veterinarsku pomoć.
Crna udovica (Latrodectus tredecimguttatus) kod nas je rasprostranjena duž obale. Crne je boje, sa karakterističnim crvenim točkama kojih najčešće ima 13, ali ih može biti i više. Moguće je čak da pauk bude potpuno crn.
Otrovna je samo ženka koja je kuglastog oblika, a u promjeru ima oko 1 i pol centimetar. Otrov pauka nalazi se u njegovim žlijezdama slinovnicama koje se prazne prilikom ugriza. Ponekad pauk ugrize svoju žrtvu, a ne isprazni žlijezde, tako da je moguć i ugriz crne udovice bez trovanja. Većina ugriza događa se tijekom ljetnih mjeseci i to na livadama i poljima prilikom poljoprivrednih radova.
Kod nas su žitna polja važno stanište ovog pauka pa prilikom žetve čovjek uništava njihova gnijezda. Gnijezdi se i u makiji, u dupljama debala i panjeva te na mjestima uz zemlju zaštićenim velikim kamenjem. Isto tako ovog pauka možemo naći u šupama, drvarnicama, napuštenim stajama. Crna udovica nije agresivan pauk, do ugriza će doći jer ga na neki način prignječimo.
Kod pasa će mjesto ugriza najčešće biti njuška, posebno kod onih radoznalaca koji će se rado zabiti u svaki grm, a potom slučajno nabasati na mrežu crne udovice. Otrov sadrži cijeli niz toksičnih supstanci, a jedna od komponenti je i neurotoksin. Sam ugriz nije bolan, tako da će vlasnici pasa i mačaka teško znati da je došlo do kontakta s otrovnim paukom. Naime, kod ujeda zmije ili pčele i ose, reakcija ozlijeđene životinje je vrlo burna jer je ugriz odnosno ubod bolan.
U slučaju crne udovice, do znakova otrovanja dolazi u roku od sat vremena od ugriza. Ljudi opisuju jaku bol u regionalnim limfnim čvorovima, a na samom mjestu ugriza može se vidjeti manja oteklina te crvenilo. Nakon nekoliko sati na mjestu ugriza pojavljuje se tipičan plavičasti krug promjera novčića, koji nam kod životinja lako može promaknuti zbog dlakavosti. I bol je nešto što je kod životinja ponekad teško prepoznati, no glavni simptom svakako će biti izrazit nemir, a ponekad i bolno cviljenje.
Pauk je toliko otrovan da manji pas ili štene može smrtno stradati od njegova ugriza. Liječenje je simptomatsko, dajemo analgetike, a u slučaju grčenja mišića i lijekove koji će ih opustiti. Problem je u tome što nemamo načina za dijagnosticirati da se radi baš o ugrizu pauka, pa to možemo samo pretpostaviti na osnovu podataka koje nam da vlasnik.