19.09.2014.
Crni sljez
Crni sljez je vječiti korov svakog parka, puteljka i zelene površine u gradu. Ima vesele ljubičasto-roza cvjetove po kojem ga svi prepoznajemo. A baš ti cvjetovi, uz pokoji vršni listić, su njegov najljekovitiji dio. Naravno, sljez koji ćemo koristiti u ljekovite svrhe moramo brati daleko od zagađenja. To je ponekad teško, jer je sljez biljka koja uvijek raste na područjima gdje se kreće čovjek. Možda zato jer je tako ljekovita i zna da mu je potrebna.
Crni sljez, Malva sylvestris, izuzetno je ljekovita biljka, možda čak i jedna od najljekovitijih našeg podneblja. Mlado lišće crnog sljeza možemo koristiti svježe na salatu ili kuhano, kao i bilo koje zeleno lisnato povrće. Sadrži obilje minerala i vitamina, ali i ono što je posebno zanimljivo - sluzi. Zbog toga je dobrodošla namirnica kod problema sa sporom probavom.
Kao ljekovitu biljku crni sljez koristit ćemo prvenstveno kod problema slabog imuniteta respiratornog sustava. Djeluje protubakterijski i protuvirusno, razrjeđuje sluz i olakšava iskašljavanje. Sluz koju biljka sadrži oblaže upaljenu sluznicu grla, smiruje upalu te pomaže bržem saniranju rana. Sluz crnog sljeza djeluje toliko regenerirajuće na sluznicu, ali i druga oštećena tkiva, da čaj od njega možemo koristiti i kod različitih upalnih stanja. Na primjer, kod upale crijeva, upalnih stanja kože lica (komplicirana seboreja), upala kože potkoljenica zbog kroničnih problema s venama, različitih upala i zagnojenja blizu kože, ali i kod problema sa zatvorom.
Važno je naglasiti da se od crnog sljeza koristi primarno cvijet i da se on kuha u čaj postupkom hladne maceracije. Ovim načinom kuhamo sve bilje čija se ljekovita snaga krije u njihovim sluzima. Jednu veliku žlicu cvijeta prelijemo sa šalicom hladne vode, pustimo stajati pet sati, zagrijemo do temperature koja je ugodna za piće, procijedimo, zasladimo medom. Pijemo na gutljaje. Za dermalnu upotrebu toplim čajem ispiremo bolno mjesto ili stavljamo obloge od hladnog čaja.
Zanimljivo je da se crnim sljezom nekad tretiralo i životinje, iako je danas takva primjena napuštena. Danas se kod životinja čaj od crnog sljeza još koristi za dermalnu upotrebu kod starih i zapuštenih rana.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?