• Danas vrhunski sportski rezultati, ili trening koji je koncipiran tako da teži ka vrhunskoj fizičkoj formi, zahtijevaju usku specijalizaciju, no takav pristup ima i svoje mane, od kojih je najveća svakako povećan broj ozljeda

Istraživanje Sveučilišta Loyola na 519 teniskih juniora pokazalo je da specijalizacija kakva se današnjim igračima nameće povećava njihove izglede za nastanak ozljeda. Analiza 3.366 mečeva odigranih u SAD-u rezultirala je zaključkom da se mladi igrači koji se bave samo tenisom češće povlače iz ovog sporta zbog medicinskih razloga.

Juniori uključeni u studijske analize započeli su trenirati tenis u prosjeku sa šest godina, s natjecanjima su krenuli s devet, a s isključivim igranjem tenisa u dobi od 10 godina. U prosjeku su trenirali od 16 do 20 sati tjedno, a 93% ih je izjavilo da su sudjelovali  u sportskim natjecanjima minimalno 10 mjeseci godišnje. Tipične ozljede mladih tenisača uključuju istezanje mišića, ozljede zglobova, kukova i kralježnice, nestabilnost čašice na koljenu te tendonitis zglobova ruka i ramena.

Ova studija, kao i brojne prije nje, a vjerojatno i one koje će slijediti ukazuju na opasnosti rane specijalizacije djece u treningu i natjecanju samo jednog sporta. Istina je da danas vrhunski sportski rezultati ili trening koji je koncipiran tako da teži ka vrhunskoj fizičkoj formi, zahtijevaju usku specijalizaciju, no takav pristup ima i svoje mane, od kojih je najveća svakako povećan broj ozljeda, zbog kojih mnogi perspektivni sportaši završavaju svoje karijere i prije no što su počele.

Prevencija ozljeda kroz trening kompleksan je zadatak, te zahtjeva zajedničku upornost trenera, kondicionog trenera, fizioterapeuta, te samog sportaša. Jedan dio te prevencije moguće je provesti i uvođenjem drugih sportskih aktivnosti u tjedni trenažni plan. Taj se pristup naziva i cross treningom, te su njegovi principi prvo osmišljeni upravo u Americi.

Cilj je treningom drugog sporta razvijati mišiće i vještine inherentno zapostavljene u osnovnoj sportskoj aktivnosti, a u konačnici korisne kao prevencija ozljeda. U tenisu konkretno, korisni mogu biti odbojka, plivanje i neke borilačke vještine, dok treba izbjegavati kontaktne sportove s loptom poput nogometa i rukometa.