Tri od četiri žene, koje danonoćno nose grudnjak, obolijevaju od raka dojke. Kada se isključi noćno nošenje, rizik pada na 1 od 7. Žene koje grudnjak nose rijetko ili nikada obolijevaju 125 puta rjeđe od onih koje se od njega ne odvajaju


Prevencija raka dojke u praksi se provodi na vrlo bizaran način. Znate, mamografija podrazumijeva stavljanje dojke pod prešu i dozu radioaktivnog zračenja (doza je daleko veća nego kod snimanja pluća). Obje radnje imaju kancerogeni potencijal, odnosno neke žene će se razboljeti upravo zbog preventivnih pregleda. Zadnje studije pokazuju da se smrtnost od raka dojke tako ne smanjuje. U najmanju ruku. (Na osnovu nerijetkih lažno pozitivnih nalaza, mnoge žene se izvrgavaju bespotrebnim invazivnim zahvatima.) Mamografija ništa ne prevenira, a još manje liječi. Preventiva koja stvara bolest daleko je od bilo kakve ozbiljne preventive.  A i sam pojam preventive krivo je postavljen. To ne bi trebalo biti traganje za bolešću, već podučavanje o tome kako smanjiti pojavnost same bolesti. Ukazat ću na još neke faktore rizika.

Uloga antiperspiranta u nastanku raka dojke zbunjuje već više godina. Interesne grupacije viču da se radi o bezazlenim preparatima. No, štošta ukazuje na suprotno. Antiperspiranti zatvaraju pore, a aktivni sastojak je aluminij. Onda se taj aluminij deponira u dojkama, najviše u kvadrantu blizu pazušne zone.

Analize su pokazale da oboljele od raka dojke imaju znatno više akumuliranog aluminija u dojkama nego zdrava populacija. Neki kažu da je akumulirani aluminij opasniji od žive, jer se tako imitira hormon estrogen. Konstantna iritacija ponekad dovodi do raka, što je potvrđeno i u pokusima na životinjama.

Ni uloga grudnjaka nije beznačajna. Uski grudnjaci opstruiraju limfnu drenažu, što znači smanjenu sposobnost izbacivanja toksina, koji se skupljaju na dnevnoj bazi. Između ostalog, tako će se i aluminij lakše akumulirati. Grudnjaci sa žicom djeluju poput antene, koja privlači elektromagnetsko polje.

Dugotrajno lociranje metala u blizini energetskih kanala ima dodatni stimulirajući efekt. Svaki takav stimulans na tkivo dojke povećava rizik od raka. Ali, izgleda da i sama navika nošenja grudnjaka (bez obzira na njihovu kvalitetu) ne ulijeva zdravstvenu sigurnost. Tri od četiri žene, koje danonoćno nose grudnjak, obolijevaju od raka dojke. Kada se isključi noćno nošenje, rizik pada na 1 od 7. Žene koje grudnjak nose rijetko ili nikada obolijevaju 125 puta rjeđe od onih koje se od njega ne odvajaju. Jedna studija, gdje su analizirane navike 4.000 žena, pokazala je da je povezanost između nošenja grudnjaka i raka dojke čvršća nego između pušenja i raka.

Naravno, ovo je tek dio rizika. U međuvremenu, medicina i dalje samo traga za bolestima, a na edukaciju po pitanju rizika gotovo u cijelosti zaboravlja. Čini mi se da svi nacionalni preventivni programi djeluju po sličnim obrascima.