Mana izdavanja energetskog certifikata kompletne zgrade je “uprosječivanje” energetskih pokazatelja stanova. Ukoliko je neki stan energetski efikasniji i izveo je radove koji mu poboljšavaju energetska svojstva, a susjedni nije, uprosječivanje rezultata energetskog pregleda i prikaz energetskog razreda kroz energetski certifikat svakako je “nepravedno”.


Da li je bolje izraditi energetski certifikat za cijelu zgradu ili za svaki stan po­sebno? To je pitanje koje se nameće suvlasnicima stanova u višestambenoj zgradi. Zakonski nema zapreke za izdavanje certifikata za po­jedinačne stanove ili zgradu u cjelini. Certifikat zgrade u cjelini vrijedi i važi za svaku njegovu sastavnu cjelinu, za svaki njegov stan ili poslovni prostor koji je u zgradi.

Postoje prednosti i mane načina izdavanja. Odluka o konačnosti mora biti donesena od strane vlasnika sta­nova.

Prije svega u pitanju je cijena. Cijena za izdavanje energetskog certifikata cijele zgrade je viša od cijene jed­nog stana ukoliko ostali su­vlasnici nisu zainteresirani za izdavanje certifikata. Uko­liko je više suvlasnika, a pre­ma iskustvima, oko 25% ih je zainteresirano za izdavanje certifikata, cijena izdavanja certifikata pojedinih stanova prelazi cijenu za izdavanje energetskog certifikata kom­pletne zgrade. To znači da trošak za jedan stan u pred­metnoj zgradi bude četiri i više puta niži kada se kada se izdaje za kompletnu zgradu. 

Trošak izdavanja se tada plaća iz sredstava zajedničke pričuve zgrade, te se može planirati kroz minimalno po­većanje pričuve na odre­đeni rok ili na odgodu pla­ćanja.

Sljedeća prednost izdava­nja certifikata za kompletnu zgradu je jednostavnije pro­vođenje poboljšanja ener­getskih svojstava građevine, koje se iskazuje kroz rekonstrukciju vanjske ovojnice (vanjski zidovi, krovne plo­he, vanjska stolarija...), te mo­gućnosti sufinanciranja troš­kova od strane fondova ili kreditiranja od strane banaka.

Mana izdavanja energetskog certifikata kompletne zgrade je “uprosječivanje” energetskih pokazatelja sta­nova. Ukoliko je neki stan energetski efikasniji i izveo je radove koji mu pobolj­ša­vaju energetska svojstva, a susjedni nije, uprosječivanje rezultata energetskog pregleda i prikaz energetskog razreda kroz energetski certifikat svakako je “nepra­vedno”.

Također, stanovi sjeverne orijentacije te položaja u zgradi su u nepovoljnijem po­ložaju od stanova južne orijentacije. 

Važno je napomenuti da energetski certifikat vrijedi 10 godina od dana izdava­nja, tako da ukoliko trenutno ne postoji potreba ostalih suvlasnika za energetskim certifikatom, treba voditi ra­čuna da bi se u bliskoj bu­dućnosti mogla iskazati pot­reba, da li kroz prodaju ili iznajmljivanje, a tada svaki stan treba izraditi za sebe i trošak se suvlasnicima više­struko povećava.