Imam 27 godina. Aktivno sam se bavio nogometom do prije godinu dana kada su mi se javili problemi s preponom i trbušnim zidom. Kod pregleda mi je dijagnosticirana bolnost oba ingvinalna otvora, te dinamičkim UZV trbušne stjenke slabost lijeve strane, a desno samo naznačena slabost.
Prije dva tjedna operirao sam bolnu preponu. Prije same operacije doktor je tražio da napravim RTG zdjelice i kuka: Na snimci zdjelice s kukovima prikaže se blaža obostrana koksartoza.
Da li mi možete dati savjet za sanaciju koksartoze kuka, tijek rehabilitacije?  Da je posljedica koksartoze kuka povezana s bolnom preponom? Kako pristupiti rješavanju ovoga problema?



Artroza kukova u nogometaša uobičajeno se prvo pokaže kao bolnost u jednoj ili obije prepone. Zbog kompleksnih procesa u samom kuku, kao i adaptacije mišića koji ga okružuju, te potom razvoja preopterećenja na stabilizatorima, ponajprije preponama, bolnost u tom predjelu jest posljedica i simptom. Tako da je vrlo vjerojatno da su procesi artroze prethodili, a moguće i direktno uzrokovali bolnu preponu u ovom slučaju. Liječenje kronične bolne prepone samo po sebi nije jednostavno, kako sam na ovim stranicama već u više navrata pisao. Naime, nije dovoljno samo jačati mišiće primicače kuka, već i postaviti u dinamički balans kompletnu muskulaturu donjeg ekstremiteta i donjeg dijela leđa. Taj pristup zahtjeva vrijeme i upornost samog pacijenta.

Artroza kuka u tako ranoj životnoj dobi neobičan je nalaz. Pregled reumatologa zaista je dobra ideja u ovoj fazi. Što se pak tiče fizioterapije, nakon sanacije stanja na mišićima, valja procijeniti može li se preostali dio hrskavice u kukovima nositi sa fizičkim stresom nogometa. U početnim fazama koksartroze moguće je nastaviti sa nogometnim treninzima kod većine sportaša, uz redovite kontrole ortopeda.

Sam fizioterapijski proces, te povratak u sportsku aktivnost u ovakvim slučajevima trebao bi nadgledati i voditi sportski fizioterapeut. On će procijeniti trenutno stanje na mišićnom sustavu, te polako povećavati opterećenja, kako se tijelo prilagođava na njih, sve do stanja u kojem trčanje, sprint, te nagla promjena pravca kretanja, tako specifična za nogomet, neće predstavljati rizik za ponovnu ozljedu.