27.03.2003.
Dionice Ericsson-Tesle opet na tržištu
Prvi dan trgovanja dionicama Ericsson Nikola Tesle na Varaždinskoj burzi rezultirao je prometom od preko milijun i pol kuna. Cijena ove dionice u porastu je 70% u odnosu na cijenu iz srpnja 2002. godine kada se njome posljednji puta trgovalo. U jednom trenutku cijena dionice skočila je do 360 kuna, da bi vratila na razinu od oko 345 kuna gdje se dionicom trgovalo u rano poslijepodne. Kratkotrajno je pala na 300 kuna, a zatim se oporavila do 319 kuna gdje je u utorak i zaključeno trgovanje. Interes za ovu dionicu bio je veliki. Obzirom da se trgovanje uhodava, razlika u cijenama između prodajnih naloga je dosta velika, pa sukladno tome i cijena prilično oscilira.
Unatoč nepovoljnim uvjetima na hrvatskom tržištu kapitala, pokazalo se da je dionica Ericsson Nikola Tesle i dalje vrlo interesantna za ulagatelje te da njezin povratak u postupak redovitog trgovanja djeluje poticajno na oporavak domaćeg tržišta kapitala, priopćeno je sa Varaždinske burze. Naravno, burza može biti zadovoljna ovakvim razvojem zbivanja jer im to donosi promet, povećava broj likvidnih papira koji su uvrštenu u kotaciju, a naravno, niti financijski učinak za njih nije zanemariv.
Jedna od novosti je i isticanje stava Komisije za vrijednosne papire koje je iznio njihov predsjednik ovih dana, a vezano uz najavljeno pretvaranje koje priprema DOM ZIF u holding kompaniju Korifej. Naime, predsjednik Komisije naziva taj postupak sramotnim i najavljuje izmjene zakona po kojima bi se zabranile takve transformacije među ZIF-ovima. Ne bih želio suditi tko je u pravu i da li je to sramotno ili nije, ali ne bi li se on trebao upitati zašto se takve stvari uopće događaju.
..."S obzirom da su Zatvoreni investicijski fondovi nastali po posebnom zakonu, a ne po Zakonu o trgovačkim društvima, ne bi se smjelo dopustiti njihovo pretvaranje u holdinge ili druge oblike trgovačkih društava i da onda nastave upravljati imovinom koju su stekli kao investicijski fond, tvrdi Miljenko Fičor, predsjednik Komisije za vrijednosne papire.
Što se tiče pripajanja Dom fonda društvu Korifej, apsurdno je da se društvo s temeljnim kapitalom od 811 milijuna kuna i imovinom od 1,1 milijardu pripaja društvu čiji je temeljni kapital 120.000 kuna i koje je osnovano prije nepunih mjesec dana. To Komisija za vrijednosne papire ne može dopustiti. No, hoćemo li to uspjeti spriječiti ne ovisi o nama nego o proceduri u Vladi i Saboru..."
Ne tvrdim da ovo nema smisla jer bih lagao samom sebi, ali ipak, na silu zakonom nametati neke stvari nije baš najsretnije rješenje. Što ako većina dioničara fonda tako odluči. Tko bi onda imao pravo naređivati im u kojem oni obliku da budu udruženi i kako da posluju, kao fond ili holding kompanija... Zar ne bi bilo bolje stvoriti takve uvjete na tržištu da nitko od fondova niti ne poželi preoblikovati se u holding...Ionako su svi ti fondovi krenuli u taj posao prije nekoliko godina upravo zato, da budu fondovi. No uvjeti su se toliko promijenili da su počeli mijenjati mišljenje. Oko te činjenice bi se trebalo malo zapitati, a ne na silu uvjetovati neke stvari. Tako se onda može zakonom narediti i da se fond ne smije likvidirati bez obzira što njegovi vlasnici žele likvidaciju...