• Budući da je velikoj većini dionica na našem tržištu cijena pala nekoliko puta u odnosu na cijenu prije godinu-dvije, dividendni prinos mogao bi biti viši nego prije, koliko god to apsurdno zvučalo


Na prvu loptu svi bismo kao iz topa odgovorili da su dividende,  ako je uopće i bude obzirom na krizu koja vlada u većini gospodarstava, manje nego prošlih godina.
No, odgovor nije tako jednostavan niti jednoznačan. Naime, gledano u apsolutnom iznosu, u nekoj firmi dividenda možda bude i manja nego prošle godine, ako je naravno uopće u nekoj firmi i bude. Međutim dividendni prinos, koji je još bitniji pokazatelj od  samog  apsolutnog iznosa dividende, u većini bi društava koja uopće isplate dividendu mogao biti veći nego što je bio prethodnih godina, čak i uz niži iznos dividende.



O čemu je zapravo riječ?

Dividendni prinos se računa kao iznos dividende koja se po dionici isplaćuje u odnosu na tržišnu vrijednost same dionice. Konkretno, to znači da on pokazuje profitabilnost ulaganja novca u dotičnu dionicu, ako zanemarimo eventualnu kapitalnu aprecijaciju dionice. Dakle, ako je cijena dionice u trenutku računanja prinosa 100 kuna, a iznos dividende koja se isplaćuje je 8 kuna po dionici, tad bi prinos bio 8%. Naravno, ako je cijena takva u trenutku isplate dividende, ali investitor je kupio dionice 3 mjeseca ranije po cijeni od 80 kuna po dionici, tad je njemu povrat iz dividende na razini od 10% na njegovu investiciju.
Budući da je velikoj većini dionica na našem tržištu cijena pala nekoliko puta u odnosu na cijenu prije godinu-dvije,  dividendni prinos, ako dividenda ne bude 3-4 puta manja nego u prethodnim godinama, mogao bi biti viši nego prije, koliko god to apsurdno zvučalo.