03.05.2007.
Djeca sportaši - pravila treninga
Koncepcija trenažnog procesa i njegovo sprovođenje u praksi uvelike utječu ne samo na konačne sportske peroformanse sportaša, pa tako i onih mladih i djece, već su oni u direktnoj korelaciji sa brojem ozljeda, kako u određenom sportskom kolektivu, tako i individualno. U djece, ta je direktna međuovisnost pravilnog treninga i broja i veličine ozljeda još vidljivija i poradi specifične osjetljivosti organizma u rastu i razvoju na velike zahtjeve koji bivaju postavljeni već i pred vrlo mlade sportaše. Tako prevencija ozljeda započinje sa treningom.Dva su temeljna zadatka koje plan treniranja mora obuhvatiti u djece sportaša kako bi se mladom organizmu omogućilo zdravo i nesmetano bavljenje sportom, te spriječilo moguće ozljede. Prvi je redosljed postupaka u samom treningu, što ćemo detaljnije pojasniti u ovom tekstu, dok je drugi princip podrške rastu i razvoju kroz trening, o čemu će više biti riječi u sljedećem broju. U osnovi, trening bi trebao izgledati isto i za djecu, kao i za zrele sportaše, kao što bi ovi osnovni pricipi trebali biti poštivani u svim sportskim disciplinama, od maratona, do akrobatskog rock 'n roll-a, od nogometa pa do streličarstva. Jer tijelo se pri podvrgavanju fizičkim naporima ponaša slično, te je ta predvidivost osnov planiranja trenažnog opterećenja. Tako svaki trening treba imati slijedeće sastavnice upravo ovim redosljedom:
- Zagrijavanje- Cilj je podići tjelesnu temperaturu sa one adekvatne za mirovanje na onu pogodnu za fizičku aktivnost. U ovoj se fazi treninga podiže i krvni tlak, mišićni tonus, te puls. Uobičajeno je sve to činiti tijekom prvih petnaestak minuta treninga i to sklopom aerobnih vježbi poput trčanja, vožnje bicikla, veslanja, plivanja, ili preskakivanja vijače.
- Razgibavanje-Služi pripremi zglobova, ligamenata i tetiva za napore koji će uslijediti u samom treningu. Uobičajeno se radi sklopom vježbi koje zovemo dinamičko istezanje, a koje smo svojevremeno zvali i vježbama oblikovanja. Trajanje ovog dijela treninga varira od 5-15 minuta, a u zavisnosti od sporta ili discipline, kao i od nivoa fizičkog opterećenja koje se u tom konkretnom treningu očekuje.
-Trening-Upravo to što mu i ime govori, dakle bavljenje osnovnom sportskom aktivnošću u obimu i dužini koja odgovora zahtjevima sporta, trenutnim mogućnostima sportaša, te periodičnom planu.
- Istezanje-Po završetku fizičkih napora u centralnom dijelu treninga broj otkucaja srca u minuti, temperatura tijela, kao i krvni tlak rapidno padaju, spuštajući se brzo na razinu adekvatnu za mirovanje. No, mišićni tonus ostaje povišen i nakon toga. U svrhu ubrzanja i poboljšanja oporavka organizma, nastojimo što je prije moguće smanjiti rezidualni mišićni tonus i to upravo vježbama istezanja na kraju treninga. To činimo statičnim istezanjem koje poprilično sliči jogi, jer je i iz nje proizašlo. Ukupno trajanje istezanja na kraju treninga varira od minimalno 10 pa sve do 30 minuta, a od zavisnosti od mnogih faktora. Moram reći da se ova jednostavna i opće primjenjiva šablona nerijetko ne poštuje. Razlozi znaju biti razni, od kojih je najčešći nedostatno vrijeme za izvođenje cjelokupnog treninga. Jasno je da mlado tijelo koje je nedovoljno pripremljeno za trening, postaje više izloženo mogućim ozljedama. Isto tako, preskakivanje istezanja na kraju treninga ili njegov potpuni nedostatak gotovo izravno vodi u ozljede, od kojih se neke liječe dugo i teško. U koliko zbog bilo kojeg razloga mladi sportaš nema dovoljno vremena za zagrijavanje i razgibavanje prije samog treninga, tada on taj segement pripreme mora odraditi individualno prije početka trenažnog procesa. Identična je situacija i sa istezanjem poslije fizičkih napora, za koje često savjetujem da ga djeca izvode kod kuće, kada za njega na sportskom terenu nema uvjeta ili mogućnosti. Jer valja razumjeti da su napori koje podnosi mladi organizam u intenzivnoj sportskoj aktivnosti upravo takvi- intenzivni, te je za pravilan razvoj sa minimalnim rizikom od ozljeđivanja potrebno posvetiti maksimalnu pažnju prevenciji. A prevencija započinje upravo adekvatnom shemom dnevnog trenažnog procesa.
Izdvojeni članci
Imam parcijalnu rupturu ukrštenih ligamenata i manju povredu meniskusa, koliko je vremena potrebno da se to zaliječi? I na koji način?
Fizioterapeut
Pitanja čitatelja: Što nakon puknuća čašice koljena?
Prije dva dana kćerku mi je udario auto pri čemu je zadobila ozljedu napuknuća čašice na koljenu. Jučer je bila operacija. Što trebamo dalje da bi imala što manje posljedica?