Posljednjih godina većina pasa i mačaka hrani se gotovom hranom. No do nedavno, većina je jela ostatke sa stolova vlasnika, a savjesniji vlasnici kuhali su i pripremali posebne obroke za svoje ljubimce. Danas je na tržištu dostupna tako široka paleta različitih vrsta hrana za pse i mačke tako da su i najizbirljiviji pronašli neku koja im odgovara. Osim što možete odabrati različite okuse, možete birati između suhe hrane, konzervi i u novije vrijeme simpatičnih "gulaša" pakiranih u malim vrećicama.
No još uvijek veliki broj vlasnika smatra da je hranjenje ljubimaca samo gotovom hranom nekako suhoparno i požele obogatiti obrok psa ili mace sa malo naše hrane. Tako u kupljenu hranu dodaju malo mesa, malo pašte, a nerijetko mlijeko, vrhnje, sireve i juhe. Posebno rado dodaju psima i macama različite vitaminsko mineralne pripravke kako bi bili sigurni da on dobiva sve što mu je potrebno. U najboljom namjeri, na taj način zapravo smanjujemo kvalitetu obroka jer narušavamo odnos hranjivih tvari koji je u gotovoj hrani vrlo precizno izbalansiran. Dodaci prehrani nisu potrebni osim ako se ne radi o bolesnoj životinji pa u nekim slučajevima veterinar preporuči posebne dodatke hrani. Ukoliko kupujete kvalitetnu hranu apsolutno nikakvi dodaci nisu potrebni. Čak što više mogu štetiti.
Ponekad je vlasnike pasa i mačaka jednostavno nemoguće uvjeriti da ne trebaju poboljšavati obroke, pa u tom slučaju nalazimo nekakav kompromis. Važno je znati da dodaci ne smiju činiti više od 25% obroka, a idealno bi bilo da ne čine više od 10%. Ukoliko dodajete meso u obrok doći će do suviška bjelančevina. Samo meso nije dovoljno jer ne sadrži dovoljno vitamina A, D, E kao ni dovoljne količine bakra, kalcija, fosfora i željeza. Riba je odličan izvor proteina, no kao i meso ima iste nedostatke. Davanje kostiju ne prepuručuje se nikako zbog problema koje one mogu uzrokovati (tvrda stolica, začepi, ranjavanje usne šupljine). Masti i ulja mogu se dodavati u hranu onda kada životinja ima posebne energetske zahtjeve-primjerice ako živite u Gorskom kotaru tijekom zimskog perioda i naravno ako životinja nije pretila. Biljna ulja (maslinovo, suncokretovo) preporučuju se kao dodatak kod pasa i mačaka koji imaju problema sa kožom jer sadrže nezasićene masne kiseline. Kokosovo ulje ne smije se davati mačkama. Jaja su vrlo dobar izvor bjelančevina, no davati se smiju samo kuhana. Sirovi bijelanjak sadrži avidin koji uništava vitamin biotin pa umjesto da popravi obrok, smanji mu kvalitetu. Mlijeko je dobar izvor kalcija, fosfora, proteina i nekih vitamina. No kravlje mlijeko sadrži mnogo laktoze pa će kod nekih pasa i mačaka izazvati proljev. I na kraju, vitaminsko mineralno dodaci nisu uopće potrebni ako kupujete kvalitetnu gotovu hranu.
Ovaj francuski specijalitet priprema se od choux tijesta, odnosno kuhanog tijesta od kojeg se rade profiteroli, princes krafne i ekleri, dok je craquelin prhko tijesto koje se dodaje prije pečenja. Tijekom pečenja popuca i zaslužan je za hrskavu notu. Danas malo tko ima volje i vremena pripremati ovaj desert, ali kad ga jednom isprobate, poželjet ćete ga raditi svaki tjedan!
Zbog visokog sadržaja škroba, od kestena se može dobiti brašno koje prirodno ne sadrži gluten pa ga možete koristiti u bezglutenskim kolačima, palačinkama, kruhu ili pecivima. Može se koristiti i za pripremu tagliatella, njoka ili palente.
Prodajem Fiat Panda Amore 1.2, 8v, 5P, 60 KS, benzinski motor, 1. vlasnik, prva reg. 02.11.2006., redovito servisiran u ovlaštenim servisima (Auto Comerce, Kivela, ...