15.11.2007.
Dugotrajna liječenja
Liječenje ozbiljno bolesnog psa ili mace ponekad je vrlo zahtjevno i za vlasnika i za veterinara.
Radi se o po život opasnim oboljenjima zbog kojih bolesna životinja zahtjeva veterinarsku skrb cijeli dan i to u trajanju od nekoliko dana ili čak tjedana. Jedan od primjera su crijevne virusne bolesti kod mladih pasa gdje štenetu moramo nadoknađivati izgubljenu tekućinu putem intravenozne kanile. Infuzija kapa polako, pa je potrebno presjediti kod veterinara nekoliko sati ujutro i opet nekoliko sati poslijepodne. Iz ovog je odmah jasno da je zaposlenim ljudima ovo skoro neizvedivo. Kod sasvim mlade štenadi, koja još nije vezana na novog vlasnika, štene obično ostaje u ambulanti i infuzija se daje bez prisutnosti vlasnika. No kod starijih pasa, ili onih temperamentnijih, prisutnost vlasnika je neophodna. Nakon nekoliko dana takve terapije, vrlo često ljudi izgube strpljenje. Naime, nije lako gledati psa koji unatoč svoj infuziji i svim ljekovima dalje povraća i dalje ima proljev. To se u konkretnom slučaju događa zato jer protiv virusa nemamo specifičan lijek, već je liječenje simptomatsko, a upijeh ovisi i o snazi malenog organizma. Podhranjenost, glistavost smanjuju šanse za oporavak. U ovakvim situacijama nerjetko se postavi i pitanje novca, jer je intenzivno liječenje i vrlo skupo. Sve dodatne pretrage kao što su rtg, pretrage krvi i slično predstavljaju dodatan trošak za vlasnike, no u ovakvoj situaciji svaki će vam veterinar ići na ruku te omogućiti obročno plaćanje ili plaćanje sa odgodom.
Drugi primjer dugotrajnog, a ponekad i doživotnog liječenja jest generalizirana demodikoza. Bolest zapravo lijekovima držimo pod kontrolom, no neke pse nikada ne izlječimo. Svako malo ponovno se javlja stari problem i redovite veterinarske kontrole su neophodne. U ovom slučaju psu su je potreban cijeli niz lijekova i dodataka prehrani, koji nisu nimalo jeftini. Osim toga, često se desi da se nakon prekida terapije, bolest ponovno vraća.
Na žalost, vlasnici ovako bolesnih pasa moraju se pomiriti sa time da im je veterinar potreban mnogo češće nego drugima i njihov ljubimac ima mnogo veće zahtjeve od nekog drugog. Uz pravilnu edukaciju vlasnici mogu mnogo naučiti i sami znaju prepoznati kada im je veterinar potreban, a često će se problem riješiti i telefonskim savjetovanjem sa veterinarom koji prati bolesnog psa.
Izdvojeni članci
Sezonska kuhinja
Brownie od rogača
Rogač (Ceratonia siliqua, L.) je zimzelena voćka iz porodice mahunarki koja raste kao samoniklo stablo, a potječe iz Sirije i Palestine. Ime mu dolazi od grčke riječi keras, što znači rog (zbog oblika mahune)
Sezonska kuhinja
Juha od bundeve i leće
Gusta juha od bundeve nezaobilazno je jesensko jelo gotovo svakog kućanstva, a kada bundevi dodate i leću, dobijete ukusan, hranjiv, kremasti, vege obrok prepun proteina i vlakana
Sezonska kuhinja
Preokrenuti bezglutenski tart od kupusa i mrkve
Evo kako možete pripremiti jednostavan zdravi tart koji je prikladan i za one osjetljive na gluten