17.10.2002.
Dugotrajno liječenje GERB-a
Pisao sam o potrebnim terapijskim postupcima, koji su nužni da bi se suprimiralo simptome dispepsije, odnosno da bi se liječilo gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB).
Treba biti jasan i kazati da se u pravilu, neovisno o svim terapijskim postupcima, radi o zaliječenju, a ne o izlječenju. Tome prije svega doprinosi činjenica da donji mišični sfinkter na spoju jednjaka i želuca ima slabiji tonus no što bi trebao imati, te to omogućava vraćanje želučana soka sa kiselinom u jednjak i nastanak GERB-a (dispepsije). Zato je za najveći broj pacijenata GERB kronična bolest, i bez terapije održavanja javlja se ponovno sa smetnjama u 50-80 % slučajeva tijekom 6-12 mjeseci od prvog zaliječenja. Posebno često javljaju se ponovne smetnje (recidiv) u pacijenata koji rade teški fizički posao.
U blažim slučajevima GERB-a razmjerno učinkoviti će biti prokinetski lijekovi i antagonisti vodikovih receptora. U srednje jakim i težim slučajevima GERB-a potrebno je uz prokinetske lijekove odmah uvesti i inhibitore protonske pumpe i terapiju također provoditi jednu godinu.
Ovakva dugotrajna terapija inhibitorima protonske pumpe uistinu će efikasno lječiti GERB, a puno odsustvo tegoba (remisija) postiže se i do 70-83 % slučajeva. No uz ovu bi terapiju bilo korektno nakon 6-8 mjeseci kontrolirati razinu gastrina u serumu. Danas se u svijetu provode dugotrajne, višegodišnje terapije inhibitorima protonske pumpe (Ulzol, Ultop, Ortanol, Lanzul, Controloc, Antra, Losec...), što efikasno uklanja smetnje i liječi GERB, ali prema studiji Kuipersa i suradnika, povećava sklonost razvoju atrofičnog gastritisa. Stoga se preporuča srednje dugo uzimanje navedenih lijekova, a maximalno uticanje na tijek tegoba i liječenja dijetetskim mjerama i pravilnoj ishrani, što u pravilu jest dovoljno da spriječi teški ezofagitis (Barrettov jednjak) ili na toj osnovi maligni rast iz stanica sluznice kraja jednjaka i spoja sa želucem. Zato je kvalitetno liječenje GERB-a istovremeno i preventivno liječenje maligne bolesti jednjaka (raka jednjaka), koji u našoj populaciji i nije tako rijetka bolest.