U akutnoj fazi bolesti  dolazi do povećanja limfnih čvorova te povećanja jetre i slezene. Pas je depresivan, nema apetita, ima povišenu tjelesnu temperaturu, ponekad ima iscjedak iz očiju i nosa


Erlihioza je infekcijska bolest pasa koju uzrokuje rikecija Ehrlichia canis (vrsta bakterije) koja inficira krvne mononuklearne stanice. Na našem području ne srećemo se često s ovim oboljenjem, međutim, upravo se u ovo doba godine najčešće pojavljuje. Situacija s pojavljivanjem oboljenja mijenja se iz godine u godinu, pa erlihiozu svakako moramo imati na umu. Treba znati da i ovu bolest prenose krpelji te je ponekad dijagnosticiramo kod pasa koji su stigli sa zaraženih područja.

Ponekad su psi istovremeno inficirani uzročnikom erlihioze i Babesiom canis, što znači da jedan krpelj može istodobno prenijeti oba uzročnika bolesti. Bolest može imati akutan, kroničan ili subklinički tijek. Inkubacija traje od 8 do 20 dana, tako da će vas veterinar, posumnja li na ovu bolest, najprije upitati je li pas u zadnjih dvadesetak dana imao krpelja ili jeste li negdje  putovali.

U akutnoj fazi bolesti erlihije se razmnožavaju  u mononuklearnim stanicama krvi i u limfatičnim tkivima, kao i u jetri i slezeni. To dovodi do povećanja limfnih čvorova te povećanja jetre i slezene. Pas je depresivan, nema apetita, ima povišenu tjelesnu temperaturu, ponekad ima iscjedak iz očiju i nosa. Ovi simptomi su prolazni i nestaju u roku od 7 do 15 dana, čak i bez terapije.

Krvnim stanicama rikecije dolaze u sve druge organe, gdje inficirane stanice prianjaju uz stijenke krvnih žila te tamo izazovu vaskulitis. Dolazi do smanjenja broja trombocita i do anemije. Slijedi subklinička faza infekcije koja može trajati i do 9 tjedana. Glavne značajke su promjene u krvnoj slici, dok klinički pas može izgledati potpuno zdrav. Simptomatologija je ovisna o stupnju anemije.

U nekim slučajevima javljaju se krvarenja, pa je to razlog za posjet veterinaru. Kronična faza bolesti može potrajati vrlo dugo. Takva životinja može imati vrlo blage simptome, pa dijagnozu postavimo pri slučajnom pregledu ili je pas doveden na pregled zbog mršavljenja, opće slabosti, smanjenog apetita, brzog umaranja ili pak promjena na očima. Ponekad je broj trombocita u krvnoj slici normalan, no oni ne mogu obavljati svoju funkciju. Najjednostavnije je postaviti dijagnozu u prva dva tjedna bolesti, jer možemo naći uzročnika u stanicama periferne krvi. No, kasnije to više nije moguće. Tako se često događa da započnemo s liječenjem iako nismo sa sigurnošću postavili dijagnozu. No, opisani simptomi te krpelji u anamnezi sasvim su dovoljni da počnemo s liječenjem.

Terapija se sastoji u davanju tetraciklinskih antibiotika, ali kroz duže razdoblje. Prognoza ove bolesti je uglavnom dobra, no ponekad je potrebno duže vrijeme da se izliječi anemija. Kao i kod drugih bolesti koje prenose krpelji, najbolje je poraditi na preventivi infestacije krpeljima, posebno ako putujete u područja gdje ima stoke i gdje je poznato da su krpelji zaraženi ovim uzročnicima.