27.02.2003.
Europska banka izlazi iz Podravke
Prije nekoliko dana objavljena je vijest o tome kako se Europska banka za obnovu i razvoj povlači iz Podravke i prodaje svojih 636.000 povlaštenih dionica koje čine 10,53 posto vlasničkog udjela u koprivničkoj tvrtki. Sukladno ugovoru s hrvatskim koncernom, Europska je banka zatražila od Podravke da otkupi sve njezine dionice, neslužbeno se priča u investitorskim krugovima. No, Podravka već ima 2,7 posto vlastitih trezorskih dionica, a po zakonu ne smije ih imati više od deset posto.
Premda o tome nema službenih informacija, govori se kako će dionice EBRD-a preuzeti PBZ i Dom fond o čemu je navodno bilo riječi i na posljednjoj sjednici Podravkina Nadzornog odbora čiji su članovi predsjednik Uprave PBZ-a i vlasnik ICF-a koji upravlja Dom fondom. Budući da je riječ o povlaštenim dionicama koje jamče dividendu bez obzira na poslovni rezultat, u Podravci se razmatraju pravne mogućnosti da ih se pretvori u redovite dionice.
Dioničari Podravke već dulje vrijeme ne kriju nezadovoljstvo činjenicom kako EBRD, za razliku od njih, redovito dobiva povlaštenu dividendu pa će odluku o povlačenju Europske banke vjerojatno dočekati s olakšanjem. Odlaskom EBRD-a otvara se mogućnost isplate dividende svim dioničarima, doduše u manjem iznosu ali bar bi je svi dioničari dobivali, premda naravno ima i drugih opcija. Još zanimljivije je pitanje što će biti s cijenom Podravkinih dionica obzirom na navedenu transakciju koji bi uskoro mogla uslijediti. Postoje špekulacije oko prodaje Belupa kojim bi Podravka dobila prilično gotovine, a jedna od opcija je i da time isplati izlazak EBRD-a iz svoje vlasničke strukture. Naravno, to može biti i djelimice, a da jedan dio kupi npr DOM fond, što bi moglo onda imati utjecaja i na cijenu dionica DOM-a na koji kotira u prvoj kotaciji Varaždinske burze. U vrijeme kad je EBRD ulazio u vlasničku strukturu Podravke, uvjeti financiranja sa 7-8 % troška, kao što je kod povlaštene dividende, bili su itekako zanimljivi jer su svi krediti bili daleko skuplji. Danas se takva varijanta čini daleko manje atraktivnom, pa se zato i bune ostali dioničari Podravke koji plaćaju takav trošak kapitala, a sami nemaju nikakve dividende. Inače, jedan od glavnih prigovora stranih investitora na nekim od prezentacija Podravke stranim ulagačima koje je Podravka imala zadnjih 2-3 godine u SAD-u i Londonu bila je upravo ova činjenica i potreba da se EBRD ukloni iz vlasničke strukture, osobito u smislu izlaska ove dionice na strano tržište. Sada se stvari razvijaju u tom pravcu i dugoročno ovo za Podravku i cijenu njenih dionica znači korak naprijed u pozitivnom pravcu.