• Iako je neke stvari najbolje ostaviti u prošlosti, pogotovo kada je u pitanju odnos s partnerom, financijska prošlost nije jedna od njih

Ulazak u brak, odnosno početak dijeljenja života s drugom osobom, velika je prekretnica u životu svakog čovjeka. Zajednički život, zajednički egzistencijalni problemi, svakodnevne dobre i loše stvari prilično se razlikuju od samačkog života, pa, želite li u brak ući pripremljeni, jedna od stavki koju ćete morati razmotriti svakako su financije.

Prema istraživanju tvrtke Capital One, mlađi parovi često se svađaju oko novčanih problema, 36 posto mladih parova u dobi od 18 do 34 godine oko novca posvađat će se jednom mjesečno, a 53 posto svađalo se u posljednjih 12 mjeseci. Donosimo nekoliko savjeta koje je korisno primijeniti prije nego uplovite u bračnu luku ili započnete zajednički život s partnerom, kao pripremu za ono što donosi budućnost.

Pričajte o financijama. Partneri često dolaze iz obitelji koje su imale različite pristupe obiteljskim financijama, zato je izuzetno važno što ranije uspostaviti zajednički jezik po tom pitanju. Dogovorite se unaprijed da ćete redovito razgovarati o vašim financijama i pokušajte anticipirati neke od problema koji bi se mogli pojaviti u budućnosti, a potom se usuglasite oko načina na koji ćete tim problemima pristupiti – dobra priprema skratit će vam puno muke kada dođe do prvih problema jer ćete već znati kako pričati s partnerom o tome.

Budite iskreni o prošlosti. Iako je neke stvari najbolje ostaviti u prošlosti, pogotovo kada je u pitanju odnos s partnerom, financijska prošlost nije jedna od njih. Kada krećete u zajednički život s nekim, vrlo je važno da ste oboje upoznati s teretom koji svatko unosi u vezu. Moguće je da netko već ima iza sebe brak (i možda djecu), možda je poprilično zadužen ili ima lošu kreditnu prošlost. Što više informacija podijelite s partnerom na vrijeme, veće su šanse da ćete u budućnosti moći razviti korektan odnos.

Razgovarajte o željama. Iako se priča o željama na prvi pogled možda ne uklapa u ozbiljnost koju vežemo uz financije, vrlo je važno da osim o problemima razgovarate s partnerom i o vašim snovima za budućnost. U krajnjoj liniji novac zarađujemo kako bismo si mogli priuštiti životni stil kakvom težimo. Ako postavite neke zajedničke ciljeve – putovanje, osnivanje obitelji, kupovinu stana – i uklopite ih u vašu financijsku situaciju to bi mogla biti vrlo dobra motivacija za štednju, dodatnu zaradu ili sl.

Napravite prvi zajednički budžet. Ako namjeravate živjeti sa svojim partnerom, zajednički budžet će vam poprilično sigurno zatrebati. Za početak uložite neku simboličnu cifru u budžet, a potom tijekom prva tri mjeseca zajedničkog života pomno pratite troškove i prihode te potom budžet nakon nekog vremena prilagodite stvarnoj situaciji. Prvi budžet trebao bi biti onaj za troškove svakodnevnog života - režije, hranu i ostale zajedničke troškove. Također, bilo bi dobro da od samih početaka formirate i zajednički fond za hitne slučajeve (bolest, popravke i sl.).