• Iako najveći broj hrvatskih tvrtki ima veći neto dug nego što vrijede ukupno raspoložive dionice na burzi, kompanije se još uvijek zadužuju manje nego je to uobičajeno u svijetu.



Velika većina kompanija svoj razvoj financira dijelom vlastitim kapitalom, a dijelom putem zaduživanja. Zaduživanje može biti ili putem klasičnih bankarskih kredita ili putem izdavanja dužničkih vrijednosnih papira koji mogu biti kratkoročni poput komercijalnih zapisa ili srednjoročni ili dugoročni poput obveznica. U današnje je vrijeme dobivanje kredita u banci gotovo ravno utopiji, osobito za manje kompanije, a i zaduživanje putem emisije vrijednosnih papira na burzi slično tako, pa je financiranje vlastitim kapitalom jedno od najjednostavnijih i najjeftinijih izvora financiranja, a danas gotovo i jedini dostupni izvor.

Jedan od često analiziranih fundamentalnih pokazatelja poslovanja tvrtki jest i omjer dug/equity koji pokazuje koliko je veliko zaduženje pojedine kompanije u odnosu na veličinu njegovog temeljnog kapitala. Naravno, što je taj omjer manji, odnosno što je veće pokriće duga vlastitim kapitalom, tim je kompanija manje zadužena, te je povoljnija i kao meta za ulagače i kao potencijalnih dužnik kreditorima. Pored vlastitog kapitala, u nazivniku ovog pokazatelja se često uzima i tržišna kapitalizacija jer to je iznos kapitala koji bi se dobio kad bi se cijela kompanija prodala na burzi.

Iako najveći broj hrvatskih tvrtki ima veći neto dug nego što vrijede ukupno raspoložive dionice na burzi, kompanije se još uvijek zadužuju manje nego je to uobičajeno u svijetu. Vjerojatno i radi lošijih uvjeta zaduživanja, nepoznavanja ali i nerazvijenosti financijskog sustava, visokih kamatnih stopa i niza drugih razloga…

Nedavno je u medijima objavljeno kako prema dostupnim podacima od analiziranih 23 kompanije, samo njih pet ima više vlastitih financijskih sredstava nego duga i to Adris Grupa, Tesla, HT, Plava Laguna i Tehnika.