- Ako već nemate fond za hitne slučajeve (i ako se već ne nalazite u situaciji kakvu se želi ublažiti postojanjem takvog fonda), što prije donesite odluku da ga kreirate – najbolje već danas
Financijska kriza pogodila je većinu svijeta, pa tako i Hrvatsku. I dok je dobar dio svijeta već počeo polako izlaziti iz krize, Hrvatska se duboko zakopala u njoj i čini se da će naše muke još malo potrajati. U trenucima krize, bez obzira o kakvoj vrsti krize se radilo, ako u ničemu drugome, pozitivno se može (i treba) pronaći u naučenim lekcijama. Jedna od lekcija koju je vrijedilo naučiti iz tekuće krize svakako je ona o fondu za hitne slučajeve.
Gotovo svi financijski stručnjaci slažu se po tom pitanju – fond za hitne slučajeve treba imati. Njegova je svrha da nam pruži oslonac kada stvari krenu neplanirano, odnosno kada se nađemo u kriznoj situaciji. Neke nepredviđene situacije ne koštaju puno, no postoje situacije u životu koje se stvore u trenutku i preokrenu nam život naopako. Bez zaleđa takve situacije mogu nas natjerati u velike dugove i time znatno produžiti proces oporavka.
Hitni slučajevi podrazumijevaju cijeli niz situacija o kojima vjerojatno svakodnevno slušate kako su se dogodile susjedu, prijatelju ili članu obitelji. To može biti kvar na autu, popravak u stanu, zdravstveni problem, elementarna nepogoda, gubitak posla, kao i čitav niz manje vjerojatnih događaja.
Ako već nemate fond za hitne slučajeve (i ako se već ne nalazite u situaciji kakvu se želi ublažiti postojanjem takvog fonda), što prije donesite odluku da ga kreirate – najbolje već danas.
Bez obzira da li mjesečno možete izdvojiti 10, 100 ili 1.000 kuna u takav fond, najvažnije je da krenete i da što prije stvorite naviku odvajanja dijela vaših primanja za takav fond. Svakako iskoristite odluku da štedite za hitne slučajeve kao priliku i da zaradite. Nemojte samo spremati novac na tajno mjesto u svome stanu, radije otvorite štednju u banci i omogućite da vaš novac radi za vas (sve više kako fond bude rastao).
Kada je u pitanju cifra koja je dovoljna za jedan takav fond – odgovor o njenoj visini varira. Tu treba uzeti u obzir puno faktora – životni stil, broj članova obitelji, posebne potrebe i sl.
No, postoji općenito pravilo koje kaže da bi fond za hitne slučajeve trebao pokrivati troškove života za tri do šest mjeseci (dakako, tu je riječ o osnovnim troškovima poput rata kredita, režija, hrane, troškova za lijekove i sl.). To je, naime, period koji se računa za slučaj gubitka posla, kako biste, ako dođe do takve situacije, mogli uz pomoć fonda pokriti troškove do pronalaska novog posla.
Samodisciplina je vrlo važna kod kreiranja fonda za hitne slučajeve – važno je da shvatite da hitni slučaj nije kupovina novog auta, ljetovanje i nova oprema za skijanje, već je taj fond tu isključivo za slučajeve gdje vam je egzistencija na ovaj ili onaj način direktno ugrožena.