Cjelokupan sustav grijanja, hlađenja i ventilacije dimenzioniran je prema najvećim zahtijevanim vrijednostima. Tipičan radni ciklus pumpe ili ventilatora pokazuje da je 90% radnog vremena zahtijevani protok ispod 70%.


Ventilatori, motori, kompresori (sve što za pogon koristi elektromotorni po­gon) koriste se često bez re­gulacije brzine. Protok se regulira ventilima ili priguši­vanjem na druge načine. Ako se protok kontrolira bez regulacije brzine, elektromotorni pogon radi punom brzinom. 

Sustavi grijanja, hlađenja i ventilacije rijetko zahtijevaju maksimalne protoke, već je isti ovisan o brojnim faktorima (vanjska temperatura, unutarnja temperatura, broj izmjena zraka,...). Upotre­bom ventila protok se pri­gu­šuje i sustav većinu vremena nepotrebno troši energiju.

Matematički, protok je proporcionalan brzini, i to kvadratu brzine. U pogledu uštede energije, snaga koja se troši (ujedno i ener­gija) pro­porcionalna je tre­ćem stu­pnju brzine što znači ako pogon radi sa polovinom br­zine, troši sa­mo 12,5% no­minalne snage.

Pored velikih ušteda u energiji, korištenje frekvent­nog regulatora nudi i druge pogodnosti:
- Broj startanja i zaustav­ljanja drastično se smanjuje
- Lagana ubrzavanja i us­poravanja izbjegava napre­za­nja i nagle udare u mreži i uređajima
- Smanjuju se troškovi odr­žavanja i povećava vijek rada elemenata

Cjelokupan sustav grija­nja, hlađenja i ventilacije di­menzioniran je prema naj­većim zahtijevanim vrije­dnostima. Tipičan radni ciklus pumpe ili ventilatora po­kazuje da je 90% radnog vremena zahtijevani protok is­pod 70%.

U praksi je preporučljivo napraviti analizu i mjerenje na nivou jedne kalendarske godine ili jedne sezone gri­janja ili hlađenja, kako bi se dobili pouzdani podaci.

Vremena povrata inves­ticije se kreću od jedne do nekoliko godina, obično ne više od 3 do 4 godine, tako da je riječ o isplativoj mjeri. Uštede se mogu kretati i do 70% energije. Uređaji ne za­htijevaju posebno održava­nje.